Të fundit

Kurti takon James O’Brien në Paris, nuk e përmend dialogun

Kryeministri Albin Kurti është takuar në Paris me Ndihmës Sekretarin amerikan të Shtetit për Çështjet Europiane dhe Euroaziatike, James O’Brien.

Pa përmendur dialogun me Serbinë, Kurti tha se ai ka konfirmuar mbështetjen e SHBA-së për Kosovën dhe për synimet për anëtarësim në BE dhe NATO, raporton Gazeta Express.

“Kënaqësi të takoja me Ndihmës Sekretarin e Shtetit të SHBA-së [për Çështjet Europiane dhe Euroaziatike] O’Brien, i cili konfirmoi mbështetjen e vazhdueshme të SHBA-së për Kosovën. Diskutuam progresin e shpejtë ekonomik dhe demokratik të Kosovës – i njohur gjerësisht nga organet ndërkombëtare – dhe unë përsërita përkushtimin tonë për anëtarësimin në BE dhe NATO si objektivat tona kryesore strategjike”, ka shkruar Kurti në X.

O’Brien gjatë një udhëtimi të tij në disa shtete europiane ka marrë pjesë edhe në Forumin e Paqes në Paris ku po qëndron edhe Kurti.

Ai ka shfrytëzuar këtë Forum për të zhvilluar takime edhe me liderët nga disa vende të Ballkanit Perëndimor.

James O’Brien mori rolin e tij si Ndihmës Sekretar i Shtetit për Çështjet Europiane dhe Euroaziatike më 5 tetor 2023

Video nga Paradoks

Kirurgu plastik komenton ndërhyrjet estetike te politikanët – ka një rekomandim për Kurtin: “Vetulla i është leshu poshtë, duhet ta bëjë një ndërhyrje”

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci