Të fundit

​Fluturimet ajrore, Danimarka vendos taksë për pasagjerë

Qeveria daneze planifikon të vendosë një taksë të veçantë për pasagjerët në fluturime. Mesatarisht, kjo duhet të arrijë në rreth 13 euro për fluturim, dhe fondet e grumbulluara do të përdoren, ndër të tjera, për të mbështetur tranzicionin e qëndrueshëm të industrisë së aviacionit.

Siç shpjegoi këtë javë ministri danez i Financave Jeppe Bruus Christensen, shuma e taksës nga viti 2025 do të jetë mesatarisht rreth 70 krona daneze (9.39 euro), dhe në vitin 2030 do të arrijë në 100 krona daneze (13.31 euro).

Për fluturimet brenda Evropës, pasagjerët do të duhet të paguajnë një tarifë prej rreth tetë euro, për udhëtime më të gjata, për shembull në Nju Jork, rreth 32 euro dhe në Bangkok rreth 52 euro.

Danimarka nuk është i vetmi vend që ka vendosur të vendosë një taksë të tillë. Para saj, Gjermania dhe Suedia vendosën për një lëvizje të ngjashme. Ishte e para që vendosi një taksë për biletat e linjës ajrore në 2011.

Qeveria daneze pret që me ndihmën e taksës së pasagjerëve ajror, buxheti i shtetit të mbushet me 160 milionë euro shtesë deri 2030. Fondet do të përdoren për të mbështetur kalimin e industrisë së aviacionit në motorë më miqësorë me mjedisin dhe në aeroporte më të vogla që pritet të ndjejnë më shumë efektet e taksës.

Ministri danez i Transportit Thomas Danielsen njoftoi gjithashtu krijimin e një skeme të mbështetjes financiare me vlerë 107 milionë euro, e cila do t’u mundësojë aeroporteve dhe linjave ajrore të testojnë teknologji miqësore me mjedisin.

Video nga Paradoks

Intervistë ekskluzive: Valdet Zekaj rrëfen në detaje ngjarjen e Kumanovës

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci