Të fundit

Netanyahu: Kemi rrethuar Gazën dhe kemi vrarë mijëra pjesëtarë të Hamasit

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, ka thënë se forcat izraelite kanë përfunduar rrethimin e qytetit të Gazës dhe ka pranuar se po zhvillohen luftime afër spitalit Al Shifa – nën të cilin Izraeli pretendon se Hamasi ka ndërtuar bazë ushtarake.

Si pjesë e fjalimeve të rregullta, Netanyahu ka thënë se Izraeli ka vrarë “mijëra” luftëtarë të Hamasit, duke i llogaritur edhe ata që ishin pjesë e sulmeve të Hamasit më 7 tetor ndaj Izraelit, e që lanë të vdekur rreth 1200 njerëz, shkruan BBC.

Ai ka shtuar se Izraeli do të mbajë kontrollin ushtarak të Gazës pas luftës, ngjashëm si në Bregun Perëndimor – të cilin ekspertët e kanë cilësuar si “pushtim ushtarak”.

Netanyahu të shtunën ka bërë homazhe te ushtarët izraelitë të vdekur në luftimet ndaj Hamasit, duke i quajtur heronj dhe ka falënderuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës për mbështetjen morale, financiare e ushtarake.

Netanyahu dhe ministri i Mbrojtjes, Yoav Gallant, kanë thënë se shpëtimi i pengjeve dhe “çrrënjosja e Hamasit” janë top-prioritete.

Nga sulmet e pareshtura të Izraelit në Gazë, si kundërpërgjigje e sulmit të Hamasit, janë vrarë mbi 11 mijë palestinezë, e mbi 4 mijë prej tyre janë fëmijë.

Video nga Paradoks

Kirurgu plastik komenton ndërhyrjet estetike te politikanët – ka një rekomandim për Kurtin: “Vetulla i është leshu poshtë, duhet ta bëjë një ndërhyrje”

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci