Të fundit

Vendi mahnitës në Itali paguan 30.000 dollarë për persona nën 40-vjeç që duan të jetojnë atje

Një rajon italian po ofron një mundësi për të rinjtë nën 40-vjeç, duke i paguar pothuajse 30.000 euro, për t’u shpërngulur në Kalabri.

Rajoni piktoresk bregdetar i Kalabrisë po synon të rigjallërojë komunitetet e saj dhe të luftojë rënien e popullsisë. Autoritetet në fshatrat e Kalabrisë po përpiqen të tërheqin të rinjtë me një nxitje financiare prej gati 30.000 eurosh për t’u shpërngulur atje. Megjithatë, kjo mundësi joshëse vjen me një kusht, që banorët e mundshëm duhet të jenë të gatshëm të zhvendosen brenda 90 ditëve dhe të kenë një plan të zbatueshëm për të filluar një biznes ose për të plotësuar vende të lira pune të rëndësishme në fshatrat e zonës.

Procesi i aplikimit, i cili është pjesë e skemës ‘të ardhura aktive nga qëndrimi’, u drejtohet personave nën 40-vjeç, me ambicie sipërmarrëse ose aftësi që kërkohen në tregun e punës të vendit të tyre. Programi inkurajon sipërmarrësit e rinj të krijojnë biznese të tilla si restorante, dyqane ose dhoma me qira, objekte thelbësore që mund t’i japin jetë të re këtyre fshatrave.

Gianluca Gallo, një nga “arkitektët” e kësaj nisme, nënvizoi objektivin e planit: të kalojë hendekun midis kërkesës dhe ofertës së vendeve të punës, duke nxitur kështu zhvillimin ekonomik dhe rigjallërimin e komuniteteve lokale. Mbështetja financiare, në total rreth 30.000 euro, mund të përdoret ose si një këst mujor deri në 1.100 euro për tre vjet ose si një shumë e përgjithshme për të filluar një sipërmarrje të re biznesi. Kjo iniciativë novatore, e mbështetur nga një buxhet prej rreth 540.000 €, nuk ka të bëjë vetëm me tërheqjen e njerëzve në një vend mahnitës bregdetar, por edhe me krijimin e komuniteteve të qëndrueshme dhe të gjalla.

Video nga Paradoks

"Prej jashti s'keni pa": Fisnik Ismaili flet për Shpend Ahmetin e Përparim Ramën - "Goditjet i kanë ardhë nga VV"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci