Të fundit

Bislimi takon organizatat e shoqërisë civile: Po bëjmë hapat e duhura drejt të ardhmes evropiane

Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, i lidhur nga Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, zhvillimi i takimeve të rregullta të radhëve me organizata të shoqërisë civile.

Takimi i sotëm ishte i dedikuar për fushën e arsimit. U bisedua prioritetet nga Agjenda Evropiane II e Reformave në këtë fushë, si mbizotërim i përgjithshëm në sektorin e arsimit; sigurimi i qeverisjes transparente të arsimore; dhe rritja e qasjes në arsim. Nga viti i ardhshëm do të vazhdojë më vetëm me Programin Kombëtar për Integrim Evropian (PKIE) 2024–2028, derisa masat e mbetura nga ERA dhe rekomandimet e raportimit të vendit do të përfshihen në atë plan.

Sa i përket shoqërisë civile, raporti i fundit për shitjen e vlerëson se po funksionon në një mjedis të favorshëm. Shoqëria civile vazhdon të marrë pjesë aktive në konsultime publike dhe të kontribuojë në proceset e politikave dhe monitorimit. Platforma online për konsultime publike është hapursuar me veçori që lehtësojnë edhe nevojat e tyre.

Raporti gjithashtu konstaton se OSHC-të, palët e interesuara publiku u angazhuan dhe katër herë më shpesh në konsultime publike në nivel qendror krahasuar me vitin 2021.

Si Qeveri, i shohin akterët e shoqërisë civile si partnerë në proceset e integrimit evropian ku secila palë ka rolin e saj dhe mund të kontribuojë në hartim, monitorim, ata apo komunikim reformave.

Reformat e brendshme në sundimin e ligjit, qeverisjen ekonomike të mirë, progresin dhe social, liberalizimi i vizave dhe përkushtimi në bashkëpunimin rajonal konfirmojnë se po bëjmë hapat e duhur në rrugën e duhur drejt të ardhmes evropiane.

Takimet e radhës për këtë vit do të gjithë në fushën e sundimit të ligjit, reformës së administratës publike e për sektorin e duhur.

Video nga Paradoks

Kirurgu plastik komenton ndërhyrjet estetike te politikanët – ka një rekomandim për Kurtin: “Vetulla i është leshu poshtë, duhet ta bëjë një ndërhyrje”

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci