Të fundit

Forcat izraelite jashtë spitalit kryesor të Gazës, ofrojnë dërgimin e inkubatorëve

Forcat izraelite bombarduan Gazën jugore të martën pasi tanket përparuan në portat e spitalit më të madh të enklavës në veri, ku zyrtarët shëndetësorë thonë se dhjetëra pacientë, përfshirë foshnja, kanë vdekur për shkak të mungesës së energjisë dhe luftimeve të ashpra.

Të paktën 13 persona u vranë kur forcat izraelite sulmuan shtëpitë e tyre në qytetin jugor të Khan Younis, thanë zyrtarët e ministrisë së shëndetësisë së Gazës.

Ushtria ka pozicionuar gjithashtu tanke jashtë Spitalit Al Shifa, qendra kryesore mjekësore e qytetit të Gazës, për të cilën Izraeli thotë se ndodhet në majë të tuneleve që strehojnë një seli për luftëtarët e Hamasit që po përdorin pacientët si mburoja, raporton Reuters.

Hamasi mohon pretendimin izraelit.

Ushtria izraelite tha se po koordinonte transferimin e inkubatorëve në Gaza, në një masë të mundshme për të mundësuar evakuimin e foshnjave të porsalindura nga spitali.

Video nga Paradoks

Intervistë ekskluzive: Valdet Zekaj rrëfen në detaje ngjarjen e Kumanovës

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci