Të fundit

Shtëpia e Bardhë: Hamasi përdor spitalin më të madh të Gazës për të ruajtur armët

Shtëpia e Bardhë dhe Pentagoni thanë të martën se Hamasi po ruan armë dhe po operon një qendër komandimi nga spitali Al-Shifa në Gaza.

“Hamasi dhe Xhihadi Islamik Palestinez përdorin disa spitale në Rripin e Gazës, duke përfshirë Al-Shifa dhe tunele poshtë tyre, për të fshehur dhe për të mbështetur operacionet e tyre ushtarake dhe për të mbajtur pengje,” u tha gazetarëve duke udhëtuar John Kirby, një zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare. me presidentin, shkruan CNN.

Vërejtjet i bëjnë jehonë pretendimeve të bëra nga Izraeli se ka një qendër komanduese të Hamasit poshtë Al-Shifa, i cili është spitali më i madh në enklavë. Zyrtarët e spitalit palestinez dhe Hamasi i kanë hedhur poshtë pretendimet.

Pentagoni tha gjithashtu se SHBA ka deklasifikuar rishtazi inteligjencën që pretendon të tregojë se Hamasi dhe Xhihadi Islamik Palestinez po përdornin spitalet – përfshirë Al-Shifa – si një “mënyrë për të fshehur dhe mbështetur operacionet e tyre ushtarake dhe për të mbajtur pengje”./abcnews.al

Video nga Paradoks

Intervistë ekskluzive: Valdet Zekaj rrëfen në detaje ngjarjen e Kumanovës

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci