Të fundit

Kajtazi: Me këtë draft-statut Serbia bëhet hisedar në shtetin tonë

Opinionisti, Vehbi Kajtazi, deklaroi se Serbia me draft statutin na bëhet hisedare në qeverisjen tonë, dhe kjo sipas tij është problemi themelor.

“Deri dje të ka cenuar në forma të ndryshme. E fundit ishte sulmi terrorist. Tash të gjithë ato struktura ilegale të Serbisë në Kosovë po legalizohen në kuadër të një mekanizmi që quhet Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe, dhe kompetencat e këtij mekanizmi janë aq të mëdha, saqë ata ta cenojnë pastaj përbrenda sistemin juridik të Kosovës edhe vet Republikën”

“Dhe natyrisht, anëtarësimi në NATO dhe siguria e përgjithshme na i kishte zbutur pak dhimbjet dhe na e kishte hequr pak atë frikën për sigurinë e përgjithshme që mund të cenohet nga Serbia. Mundësia për destabilizim ekziston gjithmonë dhe prania e NATO-s tash është me një mandat goxha ndryshe prej mandatit që do ta kishim si anëtar i Aleancës, se prekja e një shteti anëtar të  NATO-s i bie që është prekur gjithë Aleanca”, deklaroi Kajtazi në emisionin Rubikon në Klan Kosova.

Video nga Paradoks

"Ky veç po u jep peshqi": Pse populli po vazhdon ta zgjedh VV-në? Doarsa flet për sondazhet - "Nesër me shku n'zgjedhje jemi gati"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci