Të fundit

Nga sot fillon sezoni dimëror, vozitësit duhet t’i kenë pajisjet e nevojshme për ngasje

Nga data 15 nëntor e deri më 15 mars, të gjithë shoferët duhet t’i vendosin makinat e dimrit në makinat e tyre.

Kështu pavarësisht kushteve atmosferik, duhet të zëvendësohen gomat e verës.

Po ashtu secili automjet duhet t’i ketë pajisjet dimërore.

Sipas Ligjit për Rregullat në Trafik, parashihen dënime për shoferët që ngasin automjetet e tyre pa këto pajisje.

Ligji parasheh dënime për kundërvajtje prej 40 eurosh.

Sipas Ligjit, dënohet për kundërvajtje, me gjobë prej 100 deri në 300 euro, edhe personi juridik apo institucioni publik në emër të të cilit dhe brenda autorizimeve të të cilit ka vepruar shoferi.

Sipas ekspertëve të komunikacionit, gomat duhet të ndërrohen posa temperaturat të bien më pak se 7 gradë, ju duhet t’i vendosni gomat e dimrit për të pasur një fërkim, frenim dhe mbajtje më të mirë.

Ato duhet të jenë të dizajnuara të performojnë mirë në dëborë, por performojnë mirë edhe në asfalt të ftohët.

Thellësia e vijave të gomës (Pneumatikëve) për përdorim të dimrit duhet të jetë më e madhe se 4 milimetra.

Video nga Paradoks

Kirurgu plastik komenton ndërhyrjet estetike te politikanët – ka një rekomandim për Kurtin: “Vetulla i është leshu poshtë, duhet ta bëjë një ndërhyrje”

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci