Të fundit

Tensionet me Pekinin, Xi Jinping mbërrin në ShBA përpara samitit me Joe Biden

Presidenti kinez Xi Jinping ka mbërritur në Shtetet e Bashkuara për vizitën e tij të parë në gjashtë vjet, pasi Presidenti i SHBA Joe Biden tha se qëllimi i tij në bisedimet e tyre dypalëshe këtë javë ishte rivendosja e komunikimeve normale me Pekinin, duke përfshirë kontaktet ushtarake.

Xi do të takohet me Biden pranë San Franciskos të mërkurën në mëngjes me orën amerikane, përpara se të marrë pjesë në samitin vjetor të grupit 21-anëtarësh të Bashkëpunimit Ekonomik të Azisë Paqësorit (APEC).

Zyrtarët në të dy anët e Paqësorit i kanë vendosur pritshmëritë e ulëta pasi Biden dhe Xi janë të vendosur të diskutojnë Tajvanin, Detin e Kinës Jugore, luftën Izrael-Hamas, pushtimin rus të Ukrainës, Korenë e Veriut dhe të drejtat e njeriut, secila prej tyre zona ku liderët nuk kanë qenë në gjendje të zgjidhin mosmarrëveshjet e gjata.

Xi është në vizitën e tij të parë në SHBA që nga viti 2017 kur u takua me presidentin e atëhershëm Donald Trump.

Video nga Paradoks

Kirurgu plastik komenton ndërhyrjet estetike te politikanët – ka një rekomandim për Kurtin: “Vetulla i është leshu poshtë, duhet ta bëjë një ndërhyrje”

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci