Të fundit

Gjendje e jashtëzakonshme në disa pjesë të Francës shkaku i përmbytjeve

Mijëra banorë francezë u evakuuan nga shtëpitë e tyre si pasojë e përmbytjeve që prekën pjesët veriore dhe lindore të vendit.

Reshjet rekord bënë që lumenjtë të dalin nga shtrati dhe qeveria shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në qindra qytete dhe fshatra.

Fondi i urgjencës që është rreth 50 milionë euro do të përdoret nga autoritetet lokale që përballen me krizë.

80 milionë euro të tjera janë përdorur për të ndihmuar fermerët në zonat më të goditura, njoftoi të mërkurën ministri i Bujqësisë, Marc Fesneau.

Përmbytjet goditën më shumë pjesën veriore të Francës. Presidenti Emmanuel Macro vizitoi zonën e Calais dhe premtoi ndihmë shtetërore për kompanitë, punëtorët dhe familjet, duke thënë se masat paraprake të vendosura vitin e kaluar kishin shpëtuar jetë.

Video nga Paradoks

Intervistë ekskluzive: Valdet Zekaj rrëfen në detaje ngjarjen e Kumanovës

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci