Të fundit

Dekretohet Ligji për Prokurorinë Speciale të Kosovës

Ministria e Drejtësisë ka bërë të ditur se gjatë ditës së mërkurë se është dekretuar Ligjin për Prokurorinë Speciale të Republikës së Kosovës (PSRK-së).

Në njoftim MD-ja ka treguar për risitë e këtij ligji.

“Kompetencë ekskluzive e PSRK-së pr hetimin e korrupsioni të nivelit të lartë; Definimi më i qartë i kompetencave të PSRK-së për hetimin e veprave penale; Themelimi dhe funksionalizimi i njësisë së veçantë hetimore për ndjekjen e rasteve të korrupsionit dhe krimit të organizuar; Mundësimi i krijimit të ekipeve të përbashkëta të hetimit në kuadër të PSRK-së me përbërje të ekspertëve nga institucionet tjera shtetërore (Policia, Dogana, ATK dhe të tjera) për hetim efikas të veprave penale; Kompetencë e PSRK-së për të ndjekur veprat penale të pastrimit të parave, pa u ndërlidhur domosdo me një vepër penale, duke mundësuar kështu ‘ndjekjen e rrugës së parave që rrjedhin nga veprimet kriminale’”, thuhet në njoftim e MD-së.

Video nga Paradoks

Kirurgu plastik komenton ndërhyrjet estetike te politikanët – ka një rekomandim për Kurtin: “Vetulla i është leshu poshtë, duhet ta bëjë një ndërhyrje”

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci