Të fundit

Po vazhdon takimi mes Kurtit dhe policisë edhe pas gati dy orësh

Aktualisht takimi brenda ndërtesës qeveritare mes kryeministrit dhe anëtarëve të Njësisë Speciale Intervenuese është duke vazhduar dhe nuk kemi informacion nëse është arritur ndonjë pajtim deri në këto momente, mirëpo takimi i cili ishte i thirrur për ora 16:00 ka filluar pra rreth orës 16:00.

Bashkë me këta pjesëtarë por edhe me shefin e tij qeveritar Albin Kurti të vazhdojë në takim. Nuk dihet se sa do të zgjasë takimi, mirëpo nga zëdhënësi i qeverisë, Përparim Kryeziu, kemi marrë vesh se pa pas orës 16”00 ka filluar edhe zyrtarisht mbledhja ndërkaq sigurisht që kjo ka ardhur si pasojë e pakënaqësive që janë ngjallur tek ky njësit pas publikimit të shtesave për rrezikshmëri në muajin e kaluar nga qeveria dhe që të njëjtit pra janë ranguar në shumën pre 150 eurosh për çdo pjesëtar të njësisë Speciale Intervenuese e njohur më herët edhe si FIT, edhe kjo ka ngjallur pakënaqësi te e cila ka pasur edhe me një protestë e cila është mbajtur me 1 nëntor pikërisht në vendin ku jemi duke u lajmëruar tash para ndërtesës së qeverisë edhe ku janë bërë të ditura kërkesat e tyre që janë kategorizimi i tyre si njësi të veçanta dhe shtesat prej 50 për qind nga paga bazë e tyre por edhe klasifikimi apo rangimi edhe për shtesat për kushtet specifike të punës.

Ato janë bërë publike nga njëri prej anëtarëve të Njësisë Speciale Intervenuese ndërkaq i është bërë thirrje edhe kryeministrit të reflektojë dhe t’ua plotësojë kërkesat e tyre meqenëse niveli i intervenimit të tyre dhe rrezikshmëria në rastin kur ata intervenojnë është shumë i lartë dhe kërkesat e tyre sipas tyre ishin të bazuara mirë.

Ndërkaq, pas një jave ishte paralajmëruar që do të ketë prapë protestë meqenëse nuk kishte pasur reflektim nga qeveria mirëpo në momentet e fundit ajo ishte anuluar meqenëse ishte arritur pajtimi që të zhvillohet takimi mes qeverisë dhe këtyre pjesëtarëve, takim ky që është duke vazhduar edhe më tej.

Nga zëdhënësi i qeverisë, Përparim Kryeziu, kemi marrë informacion që pas përfundimit të takimit do të lëshojnë një komunikatë për media, mirëpo ne bashkë me kolegët e mediave të tjera jemi duke pritur tash më shumë se një orë e gjysmë për të parë nëse kryeministri apo ministri i Brendshëm do të na japë ndonjë detaj në lidhje me takimin.

Video nga Paradoks

Kirurgu plastik komenton ndërhyrjet estetike te politikanët – ka një rekomandim për Kurtin: “Vetulla i është leshu poshtë, duhet ta bëjë një ndërhyrje”

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci