Të fundit

Weber: Serbia ta kuptojë se Kosova është shtet

Presidenti i Partisë Popullore Evropiane, Manfred Weber, ka thënë se nga Serbia pritet që të rregullojë marrëdhëniet e saj me Kosovën dhe të kuptojë se është shtet.

Weber, që është edhe deputet i Parlamentit Evropian, i pyetur nga “N1” se çfarë duhet të bëjë Serbia që të përmbush rekomandimet nga Raporti i Progresit i Komisionit Evropian ka thënë se pikat konkrete të përcaktuara nga Komisioni Evropian duhet të zbatohen.

“Raporti i Progresit i javës së kaluar ishte një mesazh i qartë se çfarë pritet nga Serbia, veçanërisht në lidhje me Kosovën dhe perspektivës së gjerë në rajon, për të sqaruar situatën në Kosovë, marrëdhëniet ndaj Kosovës. Për këtë çështje presim mesazhe dhe hapa të qarta nga Serbia, për të kuptuar se Kosova është shtet dhe se si e tillë është pranuar nga shumica e shteteve anëtare të BE-së”, ka thënë ai.

Video nga Paradoks

"Prej jashti s'keni pa": Fisnik Ismaili flet për Shpend Ahmetin e Përparim Ramën - "Goditjet i kanë ardhë nga VV"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci