Të fundit

Pamje të rralla: Publikohet video nga kamera në trupin e një anëtari të Hamasit, tregon momentet e para të sulmit

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit i dhanë CNN- it video nga kamerat trupore të terroristëve të Hamasit nga dita e pushtimit të Izraelit më 7 tetor.

IDF tha se publikoi pamjet për të treguar realitetin e asaj që ndodhi më 7 tetor, një ditë që zyrtarët izraelitë krahasohen me 11 shtatorin. Rreth 1200 njerëz u vranë dhe më shumë se 200 u kapën.

Në video shihet se ende nuk ka gdhirë. Një grup militantësh të Hamasit janë duke pritur, disa prej tyre të ngarkuar në një kamionçinë të bardhë dhe të tjerët në motoçikleta. Ata kalojnë kontrollet përfundimtare, kontrollojnë armët dhe nëse regjistrohet video. Një shpërthim në distancë është sinjali i tyre për të lëvizur. Ata shihen duke nxituar drejt kufirit duke thirrur ‘Allahu Ekber’ (Zoti është i madh). Pas tre minutash vozitje, ata kalojnë gardhin e parë kufitar midis Gazës dhe Izraelit. Shihet se gardhi është i dëmtuar dhe terroristët po kalojnë në anën tjetër.

Në atë video, tunelet e Hamasit në Gaza u panë për herë të parë.

Videoja e sulmit zgjat plot 100 minuta. CNN ka gjeolokuar pamjet dhe ka konfirmuar se vendndodhjet përputhen me pamjet e tjera të sulmit.

Sulmuesi me një kamerë trupi dëgjohet duke bërtitur “Shko djathtas!”. Rreth dy minuta më vonë, militantët kalojnë një gardh tjetër sigurie dhe hyjnë në Izrael dhe nxitojnë drejt kibucit. Shumë prej tyre janë të armatosur me armë si AK-47, dhe disa mbajnë granata me raketa në shpinë.

Në minutën e 17-të të regjistrimit, kamioni ndalon dhe sulmuesi hap zjarr në një fushë të hapur. Njëri prej tyre dëgjohet duke u kërkuar që të mos qëllojnë në ajër për të mos humbur municione.

Ata dëgjohen gjithashtu duke falënderuar Zotin që arritën atje dhe pyesin se ku janë ushtarët izraelitë. Deri në atë moment, lëvizja e tyre nëpër territorin izraelit ishte e papenguar.

Video nga Paradoks

Projekt super i veçantë: Prezantohet Marigona Sun, lagjja më luksoze në Kosovë…

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci