Të fundit

Halitjaha në Speciale: Azem Syla ka munguar gjithë kohën, qëndronte në Shqipëri

Sadik Halitjaha, ish-zv/komandant i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Zonën Operative të Pashtrikut, gjatë dëshmisë së tij në gjykimin ndaj Hashim Thaçit dhe të tjerëve në Gjykatën Speciale tha se Azem Syla në kohën sa ishte komandant i përgjithshëm, kishte munguar gjatë gjithë kohës në Kosovë pasi qëndronte në Shqipëri.

Dëshmitari Halitjaha deklaroi se në mungesë të Azem Sylës, këtë rol e luante Sokol Bashota, edhe pse sipas tij, këto role nuk ishin funksionale.

“Azem Syla ka munguar gjjithë kohën sepse ka qëndru në Shqipëri” – tha dëshmitari. “Këtë rol e ka luajt Sokol Bashota derisa ishte prezent, por si duket këto role që janë paraqitur këtu, nuk janë luajtur as 20 % ashtu si duhet, vetëm kanë qenë të menduara, të vendosura, të caktuara por funksionale nuk kanë qenë”, shtoi dëshmitari.

Tutje, dëshmitari sqaroi se kjo ka qenë para se delegacioni nga Kosova së bashku me Hashim Thaçin dhe udhëheqësit e UÇK-së të kenë shkuar në Rambuje.

Video nga Paradoks

Intervistë ekskluzive: Valdet Zekaj rrëfen në detaje ngjarjen e Kumanovës

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci