Të fundit

Ish-ministri i Serbisë, figura udhëheqëse në Mal të Zi, Ministri i Republikës Sërpska – Kush janë të sankisonuarit nga ShBA

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë futur dhjetë individë në Listën e Zezë, ndërsa kanë bërë shpalljen e raundit të radhës së sanksioneve ekonomike në Ballkan.

Individët e sanksionuar, siç thuhet në faqen zyrtare të Thesarit Amerikan, janë nga Bosnja dhe Hercegovina, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Serbia.

Pjesë e kësaj liste janë: Savo Cvijetinoviq, Petar Gjokiq dhe Dushko Peroviq nga Bosnja e Hercegovina; Miodrag Davidoviq dhe Branisllav Miqunoviq nga Mali i Zi; Ratka Kunoska Kamceva, Irina Samsonenko dhe Sergey Samsonenko nga Maqedonia e Veriut; dhe Misha Vaçiq e Nenad Popoviq nga Serbia.

Kush janë 10 të sanksionuarit nga ShBA? 

Savo Cvijetinoviç ( Cvijetinovic ) i cili është nga Bosnja dhe Hercegovina, është një anëtar i bordit ekzekutiv të partisë politike të Presidentit të Republika Srpska (RS), Milorad Dodik, Aleanca e Social Demokratëve të Pavarur (SNSD). Ai është gjithashtu një përfaqësues i kompanisë me bazë në RS, BN Inzinjering, e cila zotërohet nga një ish-zëvendës shef i transportit ajror ushtarak në Forcat e Armatosura Ruse dhe një ish-komandant i komponentit të transportit ajror të ushtrisë ruse. BN Inzinjering lehtësoi transferimin e paligjshëm të motorëve të helikopterëve të prodhuar në Ukrainë në Rusi nëpërmjet BiH.

Petar Djokic ( Djokic ) poashtu nga Bosnja, është aktualisht Ministri i Industrisë, Energjisë dhe Minierave të Republikës Serbe. Në vitin 2017, Gjokiç nënshkroi një marrëveshje me Ministrin kroat të Mbrojtjes së Mjedisit dhe Energjisë për të ndërtuar një tubacion nga Kroacia në rafinerinë e Bosanski Brod, e cila është në pronësi të një kompanie ruse, në RS. Hyrja në një marrëveshje të tillë është një kërcënim për zbatimin e Marrëveshjes së Paqes të Dejtonit. Sanksionimi i Gjokiçit dërgon një sinjal të qartë se Shtetet e Bashkuara nuk do të tolerojnë sjelljen anti-Dayton.

Petar Gjokiq

Dusko Perovic ( Perovic ) është kreu i zyrës së përfaqësimit të RS-së në Moskë. Perovic ka qenë pjesë përbërëse e organizimit të ndërveprimeve midis Presidentit të RS Milorad Dodik dhe partisë së tij SNSD dhe zyrtarëve rusë. Konkretisht, ai ka lobuar në mënyrë rutinore për takime mes Dodik dhe presidentit rus Vladimir Putin. Perovic shërbeu gjithashtu si ndërmjetësi për qeverinë e RS të udhëhequr nga Dodik dhe një miliarder të shquar rus. Pavarësisht se ishte një punonjës i qeverisë së RS, Perovic ishte i punësuar në dy nga firmat e miliarderit gjatë të njëjtës kohë kur miliarderi ishte në procesin e përfundimit të një marrëveshjeje fitimprurëse me qeverinë e RS. Perovic zotëronte gjithashtu aksione në të paktën një nga entitetet në det të hapur të miliarderit.

Mali i Zi

Ndërsa, Miodrag “ Daka ” Davidovic ( Davidovic ) nga Mali i Zi, thuhet se ka pastruar para për dekada për sindikatat e krimit, duke forcuar ndikimin e tij dhe duke gdhendur sipërmarrjen e tij kriminale të kontrabandës së cigareve, naftës dhe armëve në Mal të Zi. Aktivitetet e tij korruptive mundësonin përpjekjet e Rusisë për të komprometuar pavarësinë e institucioneve demokratike dhe gjyqësorit të vendit, duke përfshirë përpjekjet e saj për të ndikuar në rezultatet e zgjedhjeve. Ai ishte gjithashtu i implikuar në skandalin që çoi në arrestimin e Sekretarit të Përgjithshëm të Qeverisë së Maqedonisë së Veriut Dragi Rashkovski, një nëntoger i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Rashkovski dyshohet se ka marrë ryshfet nga Davidovic për të pasur një takim me kryeministrin Zaev për të avancuar interesat e biznesit të Davidovic. Nga viti 1991 deri në 1992, Davidoviç shërbeu si Ministër i Tregtisë në qeverinë e Rajonit të vetëshpallur Autonom Serb (SAO) të BiH.

Miodrag “Daka” Davidoviç 

Branislav “ Brano ” Micunovic ( Micunovic ) gjithashtu nga i njëjti shtet, ka qenë një figurë udhëheqëse në krimin e organizuar në Mal të Zi për dekada, që daton që nga epoka e ish-Jugosllavisë. Ai është më i njohur për ndërmarrjen e tij të paligjshme të kontrabandës së cigareve që korruptoi dhe minoi pavarësinë e institucioneve demokratike të Malit të Zi.

Branislav “Brano” Miqunoviç 

Sergey Samsonenko (Samsonenko ) nga Maqedonia e Veriut, është një shtetas i dyfishtë i Rusisë dhe Maqedonisë së Veriut dhe një biznesmen i pasur me banim në Maqedoninë e Veriut. Midis 2017 dhe 2018, Samsonenko dhe gruaja e tij, Irina Samsonenko ( Irina ), gjithashtu një shtetase e dyfishtë e Rusisë dhe Maqedonisë së Veriut, blenë tokë nga SDN Jordan Kamcev (Shtetet e Bashkuara sanksionuan Kamcev më 19 korrik 2023 si të përfshirë direkt ose indirekt në korrupsion në lidhje me Ballkanin Perëndimor). Kjo blerje përfundimisht bëri që Samsonenko të dëshmonte në gjykatën e Maqedonisë së Veriut gjatë gjyqit “Parkot në Vodono” në të cilin Kamçev dhe nëna e tij Ratka Kunoska Kamçeva ( Kamçeva ) u paditën për pastrim parash. Në vitin 2021, Samsonenko bëri pagesa për gruan e tij Irina. Në të njëjtën periudhë kohore, Irina transferoi para në Kamçev Konsalting Shkup DOOEL ( Kamçev Konsalting) dhe Orka Fajnans Shkup DOOEL ( Orka Fajnans); të dyja kompanitë janë të lidhura me Kamçevën. Gjithashtu, në të njëjtën periudhë kohore, paratë e transferuara në Kamchev Konsalting dhe Orka Fajnans u përdorën për të paguar një kredi të lidhur me Orka Holding AD ( Orka Holding ), një kompani e lidhur me Jordan Kamcev. Krahas kësaj, Samsonenko dhe Irina blenë kompaninë Sistina Lajf Kear Sentar Shkup DOOEL ( Sistina Lajf Kear Sentar ), një subjekt tjetër i implikuar në gjyqin “Parcelat në Vodono”, nga Kamçevi dhe Kamçeva. Së fundi, Bet City International DOO Shkup (Bet City), një dyqan bastesh sportive, është gjysmë në pronësi të Samsonenkos dhe gjysmë në pronësi të Orka Holding, drejtor i së cilës është SDN Jordan Kamcev.

Orka Holding AD është një konglomerat i lidhur me Kamçev që operon në një gamë të gjerë industrish. Orka Fajnans dhe Kamchev Konsalting janë kompani konsulente dhe shërbime biznesi brenda rrjetit të Kamçevit dhe janë në pronësi të Kamçevës.

Misa Vacic (Vacic) nga Serbia, është President i Partisë së Djathtë Serbe në Serbi. Në vitin 2022, Vacic shërbeu si vëzhgues në referendumet e rreme të Rusisë për aneksimin e supozuar të rajoneve të okupuara nga Rusia të Ukrainës në shtator 2022. Gjatë intervistave dhe ngjarjeve të shtypit, Vacic pretendoi se ishte një vëzhgues ndërkombëtar, me ftesë të Vladimir Putinit, dhe mbrojti për aneksimin e supozuar të këtyre rajoneve nga Rusia.

Misha Vaçiq

Nenad Popovic (Popovic) poashtu nga Serbia, shërbeu si Ministër i Serbisë nga viti 2017 deri në 2022 dhe themeloi Partinë Popullore Serbe nacionaliste në vitin 2014. Popovic zotëron kompani dhe aksione të shumta në Serbi dhe Rusi. Që nga vitet 1990, Popoviç ka përdorur bizneset e tij me bazë në Rusi për të pasuruar veten dhe për të fituar lidhje të ngushta me udhëheqësit e lartë të Kremlinit. Popoviç vazhdon të përdorë lidhjet e tij në Kremlin për të siguruar biznesin për pronat e tij, shumica e të cilave operojnë në sektorin e konsulencës, pasurive të paluajtshme dhe elektronike të ekonomisë ruse, për të ndërtuar pasurinë e tij personale përmes përvetësimeve dhe skemave tatimore.

Pronat kryesore të Popovic me bazë në Rusi përfshijnë Asset Electro LLC dhe Asset Automation LLC . Mosen Esset Menedzhment LLC menaxhon operacionet e përditshme të pronave të Popovic me bazë në Rusi.

Departamenti i Shtetit po cakton Asset Electro LLC dhe Mosen Esset Menedzhment LLC në përputhje me EO 14024 për të operuar ose që kanë operuar në sektorët e elektronikës dhe këshillimit të menaxhimit të ekonomisë së Federatës Ruse, përkatësisht. Departamenti i Shtetit po cakton Asset Automation LLC në përputhje me EO 14024 për të qenë në pronësi ose kontrolluar nga, ose që ka vepruar ose supozohet të veprojë për ose në emër të, drejtpërdrejt ose tërthorazi, Nenad Popovic.

Video nga Paradoks

Kirurgu plastik komenton ndërhyrjet estetike te politikanët – ka një rekomandim për Kurtin: “Vetulla i është leshu poshtë, duhet ta bëjë një ndërhyrje”

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci