Të fundit

Shqiptari kapet me 18 kilogramë kokainë në kufirin Mal i Zi – Kroaci

Sipas policisë malazeze, “në pikën doganore midis Malit të Zi dhe Kroacisë, në Debeli Breg, të enjten në mëngjes është arrestuar shtetasi shqiptar A.H. 34 vjeç, i cili drejtonte një makinë me targa franceze, në të cilën u gjetën 18 pako me lëndë pluhur të bardhë, e dyshuar si kokainë. Çdo pako përmbante një kilogram drogë”.

Drejtoria e Policisë malazeze, bën të ditur se” pakot e dyshuara si kokainë ishin fshehur në një vend të posaçëm nën sedilen e makinës”.

“Me urdhër të prokurorit të shtetit i dyshuari është privuar nga liria nën dyshimin se ka kryer veprën penale të prodhimit, posedimit dhe shpërndarjes së paautorizuar të narkotikëve”, thuhet në njoftimin e policisë malazeze.

Duke pasur parasysh se Mali i Zi dhe Shqipëria bëjnë pjesë në rrugën ballkanike, e cila kalon drejtë BE-së, trafiku i drogës përbën një problem të theksuar të këtyre vendeve.

Shifrat që flasin për sekuestrimin e drogës tregojnë për rrugët kryesore të trafikimit dhe rolin e grupeve të krimit të organizuar.

Zonat kufitare mes Malit të Zi dhe Shqipërisë siç janë Deti Adriatik, Lumi Buna, Liqeni i Shkodrës, zona e Malësisë dhe ajo e Vermoshit konsiderohen si territoret më të përshtatshme për trafikimin e lëndëve narkotike në drejtim të Kroacisë dhe Bosnjës dhe Hercegovinës drejt Europës.

Në qershor të vitit 2021 u gjet trupi i pajetë i oficerit të anti-drogës për zonën e Ulqinit dhe Tivarit, në Lumin Buna, Rudolf Elezoviqit, i cili u dyshua se u vra nga grupet e krimit të organizuar. /VOA

Video nga Paradoks

“Jemi dëshmitarë të fenomenit të eskortave”: Kirurgu plastik pyetet për operacionet plastike te vajzat shqiptare, flet mbi arsyet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci