Të fundit

E quajti “me gjasë organizatë terroriste”, Kurteshi ia miraton kuvendin Listës Serbe

Lista Serbe nuk është shpallur as organizatë terroriste, e as anti-kushtetuese, ndonëse përfaqësuesi i Lëvizjes Vetëvendosje në KQZ, Sami Kurteshi e cilësonte “me gjasë organizatë terroriste” partinë me më së shumti pushtet në komunat me shumicë serbe.

Të martën, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve miratoi raportin e Zyrës për Regjistrimin e Partive Politike mbi Kuvendin Zgjedhor të Listës Serbe, në të cilin u zgjodh kryetari i ri i partisë, Zllatan Elek.

Sipas raportit, rezulton se zgjedhja e kryetarit, kryesisë dhe nënkryetarëve është në përputhje me Rregulloren për Regjistrimin dhe Funksionimin e Partive Politike.

Për miratimin e këtij raporti votoi edhe Sami Kurteshi i Lëvizjes Vetëvendosje.

Vetëm një vit më parë, në dhjetorin e 2022-s, Kurteshi kishte përdorur tone të ashpra ndaj Listës Serbe. E ka quajtur “me gjasë organizatë terroriste”.

“Me gjasë, Lista Serbe është organizatë terroriste ose pjesë e organizatës terroriste… ata po duan të dëshmojnë se kontrollojnë në veri”, ka thënë ai në një deklarim për Klan Kosovën.

Edhe zëvendësministri i Drejtësisë Vigan Qorrolli, kishte kërkuar shpalljen e Listës Serbe si organizatë terroriste dhe anti-kushtetuese.

Qorrolli, në një reagim ndaj sulmit terrorist në Banjskë më 24 shtator, ka deklaruar se Listës Serbe duhet “t’i ndalohet veprimtaria në Kosovë”.

Video nga Paradoks

Kirurgu plastik komenton ndërhyrjet estetike te politikanët – ka një rekomandim për Kurtin: “Vetulla i është leshu poshtë, duhet ta bëjë një ndërhyrje”

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci