Të fundit

“Trump përbën rrezikun më të madh për botën në 2024”

The Economist

Hija e rikthimit të mundshëm të Donald Trump në krye të Shteteve të Bashkuara po shfaqet në mbarë botën. The Economist e përshkruan atë si “rrezikun më të madh të botës për vitin 2024”.

Ish-presidenti, aktualisht në gjyq për përfshirjen e tij në ngjarjet në Capitol Hill, mund të mos jetë një hipotezë aq e largët sa duket, raporton abcnews.al.

The Economist argumenton se Trump mund të dominojë lehtësisht zgjedhjet paraprake republikane dhe madje të mposhtë Presidentin Joe Biden në shtetet vendimtare, historikisht vendimtare në zgjedhjet presidenciale.

Sondazhet tregojnë se 59% e votuesve i besojnë Trump për çështjet ekonomike, ndërsa vetëm 37% shprehin besim te Biden, sipas një sondazhi të fundit nga Neë York Times.

Fati i botës duket se është i lidhur me votën e disa shteteve, të paktën për sa i përket një kandidature të mundshme në zgjedhjet paraprake.

Mosmarrëveshjet ligjore dhe civile që përfshijnë Trumpin mund të mos jenë pengesë për kandidaturën e tij; përkundrazi, mund edhe ta forcojnë atë. Për më tepër, mbështetja e pakësuar e demokratëve midis votuesve zezakë dhe hispanikë mund ta rrisë atë më tej, sipas analizës së revistës.

Një fitore e Trumpit do të kishte pasoja globale. Kjo do të inkurajonte liderët si Vladimir Putin dhe Xi Jinping dhe mund të shkaktonte kriza ndërkombëtare. Kina mund të përfitojë nga brishtësia e demokracisë amerikane për të sulmuar Tajvanin, ndërsa Rusia mund të intensifikojë veprimet e saj në Ukrainë dhe gjithashtu të kthehet drejt vendeve të tjera ish-sovjetike, si Moldavia apo shtetet baltike.

Por kërcënimi më i madh do të vinte nga vetë Shtetet e Bashkuara: një fitore e Trumpit do të përfaqësonte dëmtim serioz të imazhit për vendin, duke demonstruar se edhe një figurë e e tillë mund të aspirojë sërish majën e pushtetit. Institucionet amerikane, duke përfshirë gjykatat dhe Departamentin e Drejtësisë, mund të përballen me hakmarrje nëse ai rizgjedhet.

Jashtë vendit, mandati i parë i Trump ishte më i mirë se sa pritej. Administrata e tij i dha armë Ukrainës, miratoi një marrëveshje paqeje midis Izraelit, Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Bahreinit dhe i trembi vendet europiane për të rritur shpenzimet e tyre të mbrojtjes, raporton abcnews.al.

Politika e Amerikës ndaj Kinës u bë më e ashpër. Indiferenca e Trump ndaj të drejtave të njeriut mund ta bëjë qeverinë saudite më të detyrueshme pasi të përfundojë lufta në Gaza dhe të forcojë marrëdhëniet me qeverinë e Narendra Modit në Indi.

Por një mandat i dytë do të ishte ndryshe, sepse bota ka ndryshuar. Nuk ka asgjë të keqe që vendet të jenë transaksionale: ata janë të detyruar të vënë interesat e tyre në radhë të parë.

Megjithatë, epshi i Trump për një marrëveshje dhe ndjenja e tij për interesat e Amerikës janë të pakufizuara nga realiteti dhe nga vlerat. Trump gjykon se që Amerika të shpenzojë gjak dhe thesar në Europë është një marrëveshje e keqe.

Prandaj ai ka kërcënuar se do t’i japë fund luftës së Ukrainës brenda një dite dhe do të shkatërrojë NATO-n , ndoshta duke refuzuar angazhimin e Amerikës për të trajtuar një sulm ndaj një vendi si një sulm ndaj të gjithëve.

Në Lindjen e Mesme, Trump ka të ngjarë të mbështesë Izraelin pa rezerva, sado që të nxisë konfliktin në rajon. Në Azi, ai mund të jetë i hapur për të bërë një marrëveshje me presidentin e Kinës, Xi Jinping, për të braktisur Tajvanin, sepse ai nuk mund ta kuptojë pse Amerika do të shkonte në luftë me një superfuqi të armatosur bërthamore për të përfituar një ishull të vogël.

Por duke e ditur se Amerika do të braktiste Europën, Putin do të kishte një nxitje për të luftuar në Ukrainë dhe për të zgjedhur ish vendet sovjetike si Moldavia apo shtetet baltike.

Pa presionin amerikan, Izraeli nuk ka gjasa të krijojë një konsensus të brendshëm për bisedimet e paqes me palestinezët. Duke llogaritur se Trump nuk qëndron përkrah aleatëve të tij, Japonia dhe Koreja e Jugut mund të kenë armë bërthamore, raporton abcnews.al.

Duke pohuar se Amerika nuk ka përgjegjësi globale për të ndihmuar në menaxhimin e ndryshimeve klimatike, Trump do të shtypte përpjekjet për ta ngadalësuar atë.

Dhe ai është i rrethuar nga skifterët kinezë që besojnë se konfrontimi është mënyra e vetme për të ruajtur dominimin amerikan. Një mandat i dytë i Trump do të ishte një pikënisje në një mënyrë që nuk ishte i pari.

Fitorja do të konfirmonte instinktet e tij më shkatërruese për pushtetin. Planet e tij do të hasnin më pak rezistencë. Dhe për shkak se Amerika do ta ketë votojë atë duke ditur më të keqen, autoriteti i saj moral do të binte.

Zgjedhjet do të vendosen nga dhjetëra mijëra votues në vetëm një pjesë të vogël të shteteve. Në vitin 2024, fati i botës do të varet nga votat e tyre./abcnews.al

Video nga Paradoks

“Jemi dëshmitarë të fenomenit të eskortave”: Kirurgu plastik pyetet për operacionet plastike te vajzat shqiptare, flet mbi arsyet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci