Të fundit

​Ikona e Bayernit paralajmëron një transferim të madh

Ish-futbollisti i kombëtares franceze dhe i Bayern Munich, Willy Sagnol sot është trajner i Gjeorgjisë, ku ka mundësinë të stërvitë 22-vjeçarin Kvicha Kvaratskhelia e Napolit, një nga mbrojtësit më emocionues të ditëve të sotme, i cili është tashmë një legjendë e gjallë në klubin e tij.

Sezoni i kaluar ishte si një ëndërr për Kvaratskhelia. Në sezonin e tij të parë në Napoli, ai ishte lojtari më i mirë i skuadrës që solli titullin e shumëpritur kampion në qytetin rrëzë malit Vezuvit pas 33 vjetësh dhe Kvaratskhelia iu nda çmimi për lojtarin më të mirë të Serisë A.

Pas një sezoni me 14 gola dhe 17 asistime në 43 paraqitje, Kvaratskhelia u interesua për një sërë gjigantësh evropianë, por Napoli reagoi shpejt dhe rriti pagën në kontratën e tij deri në vitin 2027, për ta mbajtur gjeorgjianin me nofkën. ‘Kvaradona’ të paktën edhe për pak kohë në radhët e tyre.

Megjithatë, Sagnol mendon se nuk do të jetë për shumë kohë në Itali: “Kvaratskhelia luan në një klub të lartë, por gjigantët botërorë si Barcelona, Real Madrid dhe Bayern tani janë të interesuar për të. Të luash për ato klube është një ëndërr për çdo futbollist. Të gjithë lojtarët shpresojnë që një ditë të veshin një fanellë të tillë dhe të fitojnë trofe të rëndësishëm”.

Sipas Transfermarkt, vlera e Kvaratskhelia aktualisht është 90 milionë euro, por për shkak të kohëzgjatjes së kontratës së tij dhe rëndësisë së tij për klubin, është reale të pritet që një blerës i mundshëm do të duhet të paguajë kompensim prej më shumë se 100 milionë eurosh për Napolin.

Tani për tani, transferimi më i shtrenjtë në largim i Napolit është shitja e Gonzalo Higuain te Juventusi për 90 milionë euro.

Video nga Paradoks

Intervistë ekskluzive: Valdet Zekaj rrëfen në detaje ngjarjen e Kumanovës

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci