Të fundit

​28 foshnja të lindura para kohe dërgohen nga Gaza në Egjipt përmes vendkalimit Rafah

Egjipti ka pritur 28 foshnja të lindura para kohe nga Rripi i Gazës përmes pikës kufitare Rafah, njoftoi ministri i Shëndetësisë Khaled Abdel Ghaffar të hënën vonë.

Abdel Ghaffar tha se “28 foshnja të lindura para kohe mbërritën sot në portin tokësor Rafah” në një deklaratë të postuar në faqen e ministrisë në Facebook.

Ai vuri në dukje se “foshnjat aktualisht janë duke u transferuar në spitale të pajisura me ekipe mjekësore dhe ambiente moderne për të ofruar shërbimet e nevojshme mjekësore për ta”, pa dhënë detaje të mëtejshme.

Të dielën, Shoqëria e Gjysmëhënës së Kuqe të Palestinës njoftoi se ekipet e saj evakuuan 31 foshnja të lindura para kohe nga spitali Al-Shifa në Gazën veriore në spitalin e Emirateve në Rafah pasi ishin rrethuar nga ushtria izraelite, duke i detyruar të pranishmit të evakuoheshin.

Më herët të hënën, kreu i njësisë së kujdesit intensiv neonatal në Spitalin e Emirateve, Mohamed Salama, tha për Anadolu se “sot, 28 foshnja të lindura para kohe nga 31 që mbërritën në spital dje nga Kompleksi Mjekësor Al-Shifa në Gaza u larguan për të vazhduar trajtimin e tyre në Egjipt”.

Ai tha se tre foshnja kanë mbetur në spital, ku dy prej tyre kanë qëndruar me kërkesë të familjeve të tyre për stabilitetin e shëndetit.

Video nga Paradoks

“Jemi dëshmitarë të fenomenit të eskortave”: Kirurgu plastik pyetet për operacionet plastike te vajzat shqiptare, flet mbi arsyet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci