Të fundit

Biden thotë se është afër një marrëveshje Izrael-Hamas

Presidenti amerikan Joe Biden konfirmoi të martën se përpjekjet për të tërhequr një grup pengjesh civilë të mbajtur nga Hamasi në Gaza që nga 7 tetori janë “tani shumë afër” pas negociatave të gjera gjatë gjashtë javëve të fundit.

“Tani jemi shumë afër. Shumë afër. Dhe mund të sjellë disa prej këtyre pengjeve në shtëpi shumë shpejt. Nuk dua të futem në detaje të gjërave sepse asgjë nuk bëhet derisa të bëhet. Kur të kemi më shumë për të thënë, do ta bëjmë. Por gjërat po duken mirë për momentin”, tha Biden gjatë një takimi në Shtëpinë e Bardhë.

CNN ka raportuar më parë se marrëveshja do të kërkonte lirimin e 50 grave dhe fëmijëve pengje në këmbim të një pauze katër deri në pesë ditë në luftime dhe tre të burgosur palestinezë për çdo peng civil të liruar.

“Ne kemi punuar intensivisht për këtë për javë të tëra, siç e dini të gjithë,” tha Biden, duke treguar bisedimet e tij në ditët e fundit me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu, emirin e Katarit Sheikh Tamim Bin Hamad Al-Thani dhe zyrtarë amerikanë në terren në rajon.

I shtyrë nga MJ Lee i CNN për detaje se sa pengje amerikanë mund të liroheshin, Biden nuk pranoi të thoshte.

“Do të kem shumë kohë për të folur për pengjet. Jo tani. Nuk do t’ju them tani”, tha ai.

Video nga Paradoks

Kirurgu plastik komenton ndërhyrjet estetike te politikanët – ka një rekomandim për Kurtin: “Vetulla i është leshu poshtë, duhet ta bëjë një ndërhyrje”

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci