Të fundit

​Migrantët, Italia miraton projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes me Shqipërinë

Kabineti i kryeministres italiane Giorgia Meloni miratoi të martën një projektligj për ratifikimin e marrëveshjes që Qeveria nënshkroi me Tiranën muajin e kaluar për ngritjen e qendrave italiane të emigrantëve në territorin shqiptar, thanë burimet.

Sipas memorandumit të mirëkuptimit, të nënshkruar nga kryeministrat Giorgia Meloni dhe Edi Rama, do të krijohen dy qendra për të trajtuar rastet e emigrantëve që janë shpëtuar nga anijet e marinës, rojës bregdetare dhe policisë italiane.

Kjo nuk do të përfshijë të moshuarit, të pambrojturit, fëmijët, gratë shtatzëna ose migrantët që shpëtohen nga anijet e drejtuara nga OJQ-të ose njerëzit që zbarkojnë në tokën italiane.

Roma zyrtare ka thënë se marrëveshja mund të jetë një model për vendet e tjera që duhet të ndjekin si pjesë e përpjekjeve për të dekurajuar migrimin e paligjshëm dhe për të forcuar kufirin e jashtëm të BE-së.

Udhëheqësja e Partisë Demokratike (PD) të opozitës së qendrës së majtë, Elly Schlein, ka thënë se plani është jo-kushtetues, sepse është “efektivisht një shtytje ndaj një shteti të tretë”.

Këshilli i Evropës ka shprehur shqetësim për marrëveshjen, duke thënë se ajo ngre disa çështje të të drejtave të njeriut dhe “shton një prirje shqetësuese evropiane drejt eksternalizimit të përgjegjësive të azilit”. /ANSA

Video nga Paradoks

Ekskluzive: I kërkuar nga Interpoli për vr’asjen që tronditi Norvegjinë - misteri i njeriut që sillej në Ferizaj me katër identitete të rreme

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci