Të fundit

​Polonia do të ndërtojë 24 reaktorë të vegjël bërthamorë

Polonia ka dhënë miratimin për të ndërtuar 24 reaktorë të vegjël bërthamorë në gjashtë lokacione, thanë sot drejtuesit e kompanisë që do të ndërtojë centralet.

Qeveria ka thënë se synon të përshpejtojë largimin e qymyrit dhe të ndërtojë infrastrukturë për energjinë e rinovueshme dhe bërthamore për të trajtuar sfidat e ndryshimeve klimatike dhe për të siguruar një furnizim të qëndrueshëm me energji elektrike.

Rafineria “Orlen” dhe prodhuesi kimik “Synthos” kanë krijuar një sipërmarrje të përbashkët “Orlen Synthos Green Energy” (OSGE), e cila do të instalojë reaktorët e parë të vegjël bërthamorë deri në vitin 2030.

“Qeveria polake ka vendosur në parim dhe ka miratuar gjashtë vende për 24 reaktorë të teknologjisë së fundit GE Hitachi BWRX-300 në Poloni,” tha kryeshefi ekzekutiv i OSGE-s, Rafal Kasprow në samitin Net Zero Nuclear, i cili po mbahet së paralel me samitin e klimës COP28 në Dubai.

“Është në fakt një fillim i ri, një epokë e re, për Poloninë”, shtoi Kasprow.

Ministria polake e Klimës njoftoi se reaktorët do të ndërtohen në Wloclawek, Stawy Monowskie, Stalowa Wola, Ostroleka, Nowa Huta dhe Dabrowa Gornicza.

Video nga Paradoks

Ekskluzive: I kërkuar nga Interpoli për vr’asjen që tronditi Norvegjinë - misteri i njeriut që sillej në Ferizaj me katër identitete të rreme

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci