Të fundit

ShBA-ja nuk i ka dhënë Izraelit një afat të caktuar për t’i dhënë fund operacionit në Gaza

Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk i kanë dhënë Izraelit një afat të caktuar për t’i dhënë fund operacioneve të mëdha luftarake kundër Hamasit në Gaza, dhe nëse lufta përfundon tani, grupi islamik do të vazhdonte të përbënte një kërcënim, tha të enjten ndihmësi për sigurinë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jon Finer.

“Ne nuk i kemi dhënë një afat të caktuar Izraelit, jo në të vërtetë rolin tonë. Ky është konflikti i tyre. Thënë kështu, ne kemi ndikim, edhe nëse nuk kemi kontrollin përfundimtar mbi atë që ndodh në terren në Gaza”, tha Finer.

Izraeli ka dy objektiva në Gaza, tha Finer, të sigurojë që Hamasi të mos mund të qeverisë më enklavën me popullsi të dendur dhe se nuk mund të përbëjë më kërcënim për Izraelin pas sulmit vdekjeprurës të 7 tetorit, gjatë të cilit militantët e tij vranë 1,200 njerëz dhe rrëmbyen 240 të tjerë.

“Sinqerisht, nëse lufta do të ndalonte sot, (Hamasi) do të vazhdonte të përbënte (një kërcënim) dhe kjo është arsyeja pse ne nuk jemi ende në një vend për t’i kërkuar Izraelit të ndalojë ose të detyrojë armëpushim”, tha Finer.

Shtetet e Bashkuara besojnë se ka shumë “objektiva legjitime ushtarake” që mbeten në Gazën jugore, duke përfshirë “shumë nëse jo shumicën” e udhëheqjes së Hamasit, tha Finer, duke cituar informacionin izraelit, por shtoi se Uashingtoni nuk kishte asgjë për të kundërshtuar këtë vlerësim.

Ka pasur aspekte se si janë kryer operacionet ushtarake të Izraelit në Gazën veriore që nuk kanë treguar “kujdes të mjaftueshëm” për jetën civile, tha Finer, dhe thirrjet e përsëritura të SHBA-së për të përmirësuar ato aspekte, shkruan Reuters.

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci