Të fundit

​Një japonez nuk foli me gruan e tij për 20 vjet, zbulohet arsyeja

Çelësi i një martese të gjatë dhe të suksesshme debatohet vazhdimisht. Edhe pse komunikimi i mirë mund të jetë një nga karakteristikat kryesore në shumicën e rasteve, një çift japonez arriti të qëndrojë i martuar për dy dekada pa folur me njëri-tjetrin.

Marrëdhënia mes Otou Katayama dhe gruas së tij Yumi nga rajoni i Narës kaloi një periudhë të vështirë që zgjati për dy dekada.

Otou Katayama vazhdoi në një bashkëjetesë të qetë me fëmijët dhe gruan e tij. Pavarësisht përpjekjeve të Yumi Katayama për t’u përfshirë në një bisedë me burrin e saj, ai nuk iu përgjigj asaj me kuptim. Në vend të kësaj, bashkëshorti i saj përdori sinjale jo-verbale, të tilla si rënkimi dhe tundja e kokës, për të shprehur miratimin ose mosmiratimin.

Çuditërisht, gruaja nuk mendoi kurrë të kërkonte divorc apo ndarje. Çifti madje mirëpriti një fëmijë të tretë, pavarësisht se Otou Katayama nuk i foli asnjë fjalë gruas së tij.

Disa vite më vonë, bashkëshorti sqaroi motivet e këtij trajtimi të gruas. Katayama besonte se nuk po merrte vëmendjen e mjaftueshme nga gruaja e tij. Otou ndjeu se i gjithë shqetësimi i gruas së tij drejtohej te fëmijët e tyre.

Në fillim ai vetëm u mërzit për situatën. Por kjo më vonë u kthye në xhelozi për fëmijët e tij dhe zemërim ndaj gruas së tij, e cila ishte shumë e përfshirë në rritjen e pasardhësve të tyre. Ndoshta paksa shumë e përfshirë për shijen e Katayama.

Pas 20 vjetësh, fëmijët tashmë të rritur të çiftit japonez vendosën të bënin më në fund diçka për situatën në shtëpi. Ata iu drejtuan emisionit televiziv për t’i ndihmuar të zgjidhnin konfliktin mes prindërve të tyre.

TV Hokkaido vendosi t’i ndihmojë fëmijët më në fund të dëgjojnë babanë e tyre duke folur me nënën e tyre.

Fëmijët pranuan se nuk mbanin mend të kishin dëgjuar ndonjëherë bisedën e prindërve të tyre. TV Hokkaido organizoi që Otou dhe Yumi të takoheshin në parkun ku kishin takimin e tyre të parë shumë vite më parë.

Pas hezitimit fillestar, Otou Katayama më në fund arriti t’i thoshte disa fjalë gruas së tij, Yumi. Katayama i shpjegoi gruas së tij se ai e dinte se heshtja e tij e kishte lënduar atë. Ai gjithashtu shprehu mirënjohjen e tij për Yuma që ishte pranë tij gjatë dy dekadave të heshtjes që morën fund atë ditë./ Bright Side

Video nga Paradoks

Ekskluzive: I kërkuar nga Interpoli për vr’asjen që tronditi Norvegjinë - misteri i njeriut që sillej në Ferizaj me katër identitete të rreme

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci