Të fundit

Zgjedhjet presidenciale ruse, Ukraina: Do t’i shpallim të pavlefshme në zonat e okupuara

Autoritetet ukrainase kanë dënuar ashpër planet ruse për të mbajtur zgjedhjet presidenciale edhe në territorin e pushtuar teksa kanë deklaruar se zgjedhjet do t’i shpallin të pavlefshme dhe do të ndjekin penalisht çdo vëzhgues të dërguar për t’i monitoruar ato.

Dhoma e sipërme e Rusisë caktoi zgjedhjet presidenciale të vendit këtë javë për marsin e ardhshëm dhe kryetarja Valentina Matviyenko tha se banorët në katër rajone të okupuara të Ukrainës do të mund të votojnë për herë të parë.

Rusia pretendon se ka aneksuar rajonet Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhya dhe Kherson në lindje dhe jug të Ukrainës gjatë referendumeve të vitit të kaluar të hedhura poshtë nga Kievi dhe Perëndimi si një mashtrim, shkruan Reuters.

Zonë e okupuar mbetet edhe gadishulli i Krimesë që nga viti 2014.

“Ne i bëjmë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të dënojë me vendosmëri synimin e Rusisë për të mbajtur zgjedhje presidenciale në territoret e okupuara ukrainase dhe të vendosë sanksione ndaj atyre që janë të përfshirë në organizimin dhe sjelljen e tyre”, tha Ministria e Jashtme e Ukrainës në një deklaratë.

Autoritetet gjithashtu paralajmëruan vendet kundër dërgimit të vëzhguesve në “pseudo-zgjedhjet”, duke thënë se shkelësit do të përballen me përgjegjësi penale.

“Çdo zgjedhje në Rusi nuk ka të bëjë fare me demokracinë. Ato shërbejnë vetëm si një mjet për të mbajtur regjimin rus në pushtet”, thuhet nga ministria.

Presidenti rus Vladimir Putin tha të premten se do të kandidojë sërish për president, një veprim që pritet ta mbajë atë në pushtet të paktën deri në vitin 2030.

Video nga Paradoks

Intervistë ekskluzive: Valdet Zekaj rrëfen në detaje ngjarjen e Kumanovës

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci