Të fundit

Ymeri: Nga rezistenca institucionale, Kurti kaloi te insistimi për marrëveshje

Ish-deputeti Visar Ymeri, ka bërë një vlerësim për vitin 2023 sa i përket dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Duke filluar sipas tij, nga një qëndrim “rezistues institucional” zhvillimet në dialog kanë përfunduar me një kryeministër të përpiktë për nënshkrimin e marrëveshjes mes dy vendeve.

Ymeri ka thënë se është e rëndësishme vlerësimi i dy mendësive politike që kanë dominuar në politikën e Kosovës, sidomos lidhur me çështjen e veriut.

“Është interesant të bëhet një shikimi në atë se qysh e kemi nisur vitin në raport me dialogun në kuptimin e qëndrimeve institucionale dhe qysh kemi përfunduar. Pra nga një qëndrim rezistues institucional, se kjo s’bëhet, këtë nuk e pranoj, veriu është çështje e krimit të organizuar e kështu me radhë. Kemi përfunduar në një ngarendje të kryeministrit tonë për nënshkrim të marrëveshjes”, ka deklaruar ai në Debat Plus.

Ai ka përmendur divergjencat në trajtimin e çështjes së veriut, duke e krahasuar një qasje që fokusohet në krime të organizuara dhe një qasje që synon zgjidhjen përmes marrëveshjeve, siç ka vepruar sipas tij kryeministri Kurti.

“Domethënë tash në këtë drejtim ato dy mendësi që kanë qenë për të pranishmet përgjatë kohës se jo vetëm tash por edhe më herët në politikën e Kosovës duhet të vlerësohen edhe jetë vit. Do të thotë cila prej këtyre mendësive politike, qoftë ajo e shndërruar në politikë institucionale ose jo po del të jetë më e qëndrueshme në kuptimin e sjelljes sonë dhe efektet që i kemi mbërri pastaj”.

“Do të thotë a kemi pasur më shumë efekt me trajtuar veriun si çështje të krimit të organizuar të cilën e zgjidhim vetëm me polici, apo me trajtuar veriun përmes marrëveshjes siç edhe bëri zoti Kurti në fund”, ka deklaruar Ymeri.

Video nga Paradoks

Dëshmia e Tomë Dodajt: Naim Murseli bleu armë, shtiu me një plumb për ta testuar para krimit

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci