Të fundit

Turqia arreston 29 persona që dyshohet se planifikonin sulme

Autoritetet turke kanë arrestuar 29 persona që dyshohet se kanë lidhje me grupin militant, Shteti Islamik. Ata besohet se ishin përfshirë në operacionet e IS-it në nëntë provinca, tha ministri i Brendshëm, Ali Yerlikaya, më 29 dhjetor.

Të dyshuarit po planifikonin të sulmonin kisha dhe sinagoga në Stamboll, tha Yerlikaya përmes një postimi në X, që më herët njihej si Twitter.

Duke cituar burime të sigurisë, agjencia shtetërore e lajmeve, Anadolu, tha se edhe tre të dyshuar të lidhur me 29 të arrestuarit, janë kapur po ashtu gjatë operacionit. Kjo agjenci po ashtu tha se tre pjesëtarë të lartë të IS-it u arrestuan, teksa njëri prej tyre raportohet se po planifikonte një sulm ndaj Ambasadës së Irakut në Ankara.

Anadolu nuk dha informacione të tjera lidhur me të dyshuarit apo operacionin.
Autoritetet turke kanë intensifikuar operacionet kundër militantëve të IS-it dhe militantëve kurdë javëve të fundit, pasi militantët kurdë shpërthyen një bombë afër ndërtesave qeveritare në Ankara më 1 tetor./REL

Video nga Paradoks

Dëshmia e Tomë Dodajt: Naim Murseli bleu armë, shtiu me një plumb për ta testuar para krimit

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci