Të fundit

Franca rrit sigurinë për natën e Vitit të Ri, mobilizon 90 mijë policë

Franca ka angazhuar 90 mijë policë që do të kujdesen për sigurinë në natën e Vitit të Ri.

Ministri i Brendshëm francez, Gerald Darmanin, tha se 6 mijë policë do të jenë të vendosur në Paris, ku sipas tij pritet që mbi 1.5 milionë njerëz të marrin pjesë në festime në Champs-Elysees, shkruan AP.

Darmanin në një konferencë për media përmendi një “kërcënim shumë të lartë terrorist” për shkak të asaj që po ndodh në Izrael dhe Palestinë.

Ministri, mes tjerash, tha se policia për herë të parë do të jetë në gjendje të përdorë dronët si pjesë e punës së sigurisë dhe se dhjetëra mijëra zjarrfikës dhe 5000 ushtarë do të angazhohen gjithashtu.

Sfida e sigurisë u theksua edhe përpara Lojërave Olimpike të Parisit 2024 si dhe pas vrasjes së një turisti në një sulm me thikë pranë Kullës Eifel më 2 dhjetor.

Sulmi me thikë ngjalli shqetësim në Francë dhe jashtë saj për sigurinë e Lojërave që fillojnë më 26 korrik.

Video nga Paradoks

"Prej jashti s'keni pa": Fisnik Ismaili flet për Shpend Ahmetin e Përparim Ramën - "Goditjet i kanë ardhë nga VV"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci