Të fundit

Çfarë rrezikon Evropa nëse Trump bëhet sërish president?

Në nëntor 2024, Donald Trump mund të kthehet në Shtëpinë e Bardhë. Ky është një skenar makthi për evropianët që vuajtën barrën e antagonizmit të ish-presidentit amerikan gjatë katër viteve të tij në detyrë dhe shpresonin të mos mendonin më për të.

Fakti që pasardhësi i tij, Joe Biden, doli të ishte një nga presidentët amerikanë më miqësorë me Evropën, ndihmoi në largimin e ndjenjave të këqija të viteve të Trump, duke e bërë të gjithë të ndihej si një ëndërr e keqe. Por me afrimin e zgjedhjeve në SHBA, evropianët po detyrohen të përballen me faktin se Biden së shpejti mund të largohet dhe se Trump mund të jetë sërish në krye. Sipas sondazhit të publikuar këtë javë nga Tipp Insights, në një sfidë të drejtpërdrejtë gjithnjë e më të mundshme midis Bidenit dhe Trump, të dy do të ishin pothuajse të barabartë, 40 me 41.

Sipas Noble Predictive Insights, ish-presidenti do të mbizotëronte, duke pasuar përfaqësuesin demokrat me katër pikë, 45 me 41. Nëse ai fiton zgjedhjet, versioni i Trumpit ka të ngjarë të jetë shumë më “i pamëshirshëm” se ai që ata njihnin, për shembull jo vetëm duke lënë të kuptohet se do të donte të largohej nga NATO, por duke e bërë atë, ose duke ndjekur zotimin e tij të fundit për të arritur një “marrëveshje paqeje” në Ukrainë me presidentin rus Vladimir Putin mbi “kokat” e Ukrainës dhe BE-së.

Ankth në Evropë

Sipas shefit të tregut të brendshëm të Bashkimit Evropian, Thierry Breton, Trump i tha Presidentes së Komisionit Evropian Ursula von der Leyen në vitin 2020 se “nëse Europa është nën sulm, ne nuk do të vijmë kurrë për t’ju ndihmuar dhe për t’ju mbështetur”. Vërejtjet e Bretonit gjatë një ngjarjeje në Parlamentin Evropian erdhën më pak se një javë përpara zgjedhjeve të Iowa-s dhe fillimit të votimit në zgjedhjet republikane, të cilat Trump pritet t’i fitojë. “Kur erdhi Trump, na zgjoi me faktin se SHBA mund të mos veprojë gjithmonë në interesin evropian, veçanërisht nëse bie në kundërshtim me interesin amerikan”, tha një diplomat i lartë i BE-së për CNN. “Tingëllon naive ta thuash me zë të lartë, por ky ishte supozimi që shumë njerëz bënë.” Gjatë presidencës Trump, zyrtarët arritën në përfundimin se Evropa duhej të përgatitej për një të ardhme ku nuk mund të mbështeteshin si gjithmonë tek SHBA. Sa i përket tregtisë, Evropa ka marrë masa për të reduktuar varësinë e saj nga kombet e vetme dhe për të diversifikuar zinxhirët e saj të furnizimit. Përsa i përket mbrojtjes dhe sigurisë, BE-ja ka pranuar dështimet e saj në të kaluarën dhe ka rënë dakord të rrisë në mënyrë dramatike shpenzimet e saj të mbrojtjes në të gjithë bllokun dhe kontinentin. Ajo e ka marrë shumë seriozisht luftën në Ukrainë, duke dërguar miliarda euro fonde së bashku me armë dhe ndihma. Gjithashtu po punon shumë për ta sjellë Ukrainën në bllok sa më shpejt të jetë e mundur.

“Trump 2.0”

Por vetë Trump paraqet një kërcënim mjaft unik për Evropën. Ndryshe nga Kina apo Rusia, SHBA nuk është një shtet armiqësor. Ai është një aleat i vjetër dhe nuk po e sulmon Evropën në mënyrë aktive siç mund të mund të Pekini ose Moska nëpërmjet sulmeve kibernetike ose veprimeve ushtarake. Në të dyja këto raste, Evropa mund të përdorë sanksione ekonomike ose një prani të shtuar ushtarake për të mbrojtur interesat e saj. Është e qartë se edhe nën Trump, kjo nuk do të ishte e përshtatshme apo e nevojshme kundër SHBA-së. Megjithatë, veprimi diplomatik kundër Trump është gjithashtu i ndërlikuar. Konkluzioni që kanë arritur disa diplomatë është se mënyra më e mirë për t’u marrë me Trump, nëse ai fiton zgjedhjet e këtij viti, është të qëndrojnë të qetë dhe të vazhdojnë distancimin e Evropës nga SHBA.  Nuk është sekret se zyrtarët evropianë do të preferonin që Trump të mos kthehej në Shtëpinë e Bardhë. Christine Lagarde, kreu i Bankës Qendrore Evropiane, tha vetëm këtë javë se kthimi i Trump do të ishte një “kërcënim” për Evropën. Trashëgimia toksike dhe kryesore e mandatit të tij të parë mund të ketë qenë fakti që marrëdhënia transatlantike nuk është më kurrë e njëjtë. Problemi për Evropën është se do të duhen vite, ndoshta dekada, për t’i dhënë fund mbështetjes së saj në SHBA.

Video nga Paradoks

Dëshmia e Tomë Dodajt: Naim Murseli bleu armë, shtiu me një plumb për ta testuar para krimit

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci