Të fundit

Dua Lipa bën thirrje për armëpushim në Gaza: Nga përvoja ime në Kosovë, e di se çfarë bën lufta

Në një intervistë për revistën Rolling Stone, Dua Lipa ka shprehur mendimin e saj në lidhje me luftën në Gaza, duke bërë thirrje edhe një herë për një armëpushim.

Dua Lipa tha se derisa si një yll i muzikës ndoshta është “më e lehtë të jesh apolitike”, ajo ndihet e detyruar të flasë hapur për luftën midis Izraelit dhe Hamasit dhe të vazhdojë të bëjë thirrje për një “armëpushim humanitar”.

“Unë nuk mendoj se ka një diskutim të thellë për luftën dhe shtypjen. Është diçka që e kemi parë të ndodhë vazhdimisht,” i tha ajo revistës Rolling Stone.

Ajo shtoi se mendon se të qenit muzikante dhe të postosh gjëra për diçka nuk bën mjaft ndryshim, duke vënë në dukje se shpreson se është e rëndësishme të tregosh vetëm solidaritet sepse kjo është gjithçka që mund të bësh.

“Ekzistenca ime është politike në një farë mënyre, fakti është se kam jetuar në Londër sepse prindërit e mi e lanë luftën”, tha ajo dhe shpjegoi: “Unë ndjej empati me njerëzit që duhet të largohen nga shtëpia e tyre. Nga përvoja ime e të qenit në Kosovë dhe duke kuptuar se çfarë bën lufta, askush nuk dëshiron të largohet nga shtëpia e tij. Ata e bëjnë këtë për mbrojtje, për të shpëtuar familjen, për t’u kujdesur për njerëzit përreth tyre, diçka e tillë, për një jetë më të mirë. Kështu që e ndjej nga afër”.

Ajo vuri në dukje se ndjenjat e saj ndaj njerëzve të zhvendosur janë shumë reale dhe të papërpunuara, dhe “është e vështirë të flasësh sepse ka kaq shumë ndarje”.

Lipa më parë iu bashkua disa figurave të tjera publike në nënshkrimin e një letre të hapur vetëm disa javë pas sulmit, duke i bërë thirrje Presidentit Biden të “mundësojë një armëpushim pa vonesë”.

“Në këtë pikë, ajo që duhet të shohim është se sa jetë kanë humbur në Gaza, civilë të pafajshëm dhe jetë që po humbasin. Thjesht nuk ka mjaft liderë botërorë që mbajnë qëndrim dhe flasin për krizën humanitare. që po ndodh, armëpushimi humanitar që duhet të ndodhë”, tha Lipa.

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci