Të fundit

Ngjarja në shkollën Uvalde të ShBA-së trajtohet si situatë ‘pengesh’ në vend të të shtënave aktive

jë nga pikat kryesore të një raporti është se si oficerët e trajtuan gabimisht të shtënat në shkollën Uvalde si një “situatë pengjesh ose barrikadë” në vend të një “situatë me revole aktive”.

Sipas raportit përshkruhet se si oficerët e barrikaduan personin e armatosur brenda një klase plot me fëmijë, ndërsa ata punonin për të evakuuar pjesë të tjera të ndërtesës.

Në pika të caktuara, oficerët u përpoqën të negocionin me personin e armatosur ndërsa prisnin për ndihmë.

Raporti vë në dukje se si kjo qasje është një largim nga përgjigja e pranuar përgjithësisht ndaj një situate aktive të gjuajtjes, e lindur nga të shtënat e vitit 1999 në shkollën e mesme Columbine, e cila thotë se përparësia e parë duhet të jetë ndalimi i menjëhershëm i personit të armatosur.

“Qëllimi kryesor është ndalimi i gjuajtësit sa më shpejt të jetë e mundur”, thuhet në raport.

“Një individ që është përfshirë në të shtëna aktive dhe ka akses te viktimat nuk duhet të konsiderohet kurrë asgjë tjetër veçse një kërcënim aktiv”, shton ai, shkruan BBC.

Nëntëmbëdhjetë fëmijë dhe dy mësues vdiqën në të shtënat në shkollën fillore Robb në Ulvade në Teksas më 22 maj 2022. Është një nga të shtënat më vdekjeprurëse në shkollë në historinë e ShBA-sw. Sulmuesi, Salvador Ramos, i cili ishte 18 vjeç, kishte shkruar në rrjetet sociale se do të kryente sulmin. Para se të nisej për në shkollë, në një kamion të ngarkuar me municione, ai qëlloi dhe plagosi gjyshen e tij.

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci