Të fundit

Me flamuj e thirrje provokuese, serbët mbajnë garën tradicionale në Ujman

Me flamuj e thirrje provokuese, qindra qytetarë serbë të Kosovës kanë shënuar të premten Epifaninë në liqenin e Ujmanit.

Flamuri me hartën e Kosovës e ngjyra të Serbisë dhe mbishkrimin “S’ka dorëzim” u shfaq gjatë garës. Aty u dëgjuan edhe këngët nacionaliste si “Kosova është zemra e Serbisë”.

Epifania njihet si festë krishtere që përkujton pagëzimin e Jezu Krishtit. Gara tradicionale zgjat 33 metra not, që simbolizon numrin e viteve që jetoi Jezusi. Siç shkruan “Kossev”, sipas organizatorëve në garë morën pjesë rreth 200 persona.  Image

Aty janë parë edhe flamuj rusë.

Në vendin e ngjarjes janë parë edhe forca policore. Zëvendësdrejtori i Policisë për rajonin e veriut, Veton Elshani, ka thënë se aktiviteti ka qenë i paralajmëruar “ndërsa për thirrjet që janë bërë do të kontaktohet organizatori dhe pas kësaj në konsultim me prokurorin, vendoset si do të veprohet tutje”.

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci