Të fundit

​ShBA shkatërron raketën e rebelëve Houthi

ShBA të shtunën kreu sulme ajrore kundër një rakete antianije Houthi që kishte për qëllim Gjirin e Adenit, sipas ushtrisë amerikane.

“CENTCOM i SHBA shkatërron raketën antianije të terroristëve Houthi si pjesë e përpjekjeve të vazhdueshme për të mbrojtur lirinë e lundrimit dhe parandalimin e sulmeve ndaj anijeve detare, më 20 janar rreth orës 4 të mëngjesit (koha e Sanaa), forcat e Komandës Qendrore të SHBA kryen sulme ajrore kundër një Houthi raketa kundër anijes që ishte drejtuar në Gjirin e Adenit dhe ishte e përgatitur për t’u lëshuar”, shkroi Komanda Qendrore e SHBA (CENTCOM) në rrjetin social X.

Forcat amerikane përcaktuan se raketa përbën një kërcënim për anijet tregtare dhe anijet e marinës amerikane në rajon dhe e shkatërruan raketën në vetëmbrojtje.

Ushtria tha se ky veprim u krye për t’i bërë ujërat ndërkombëtare më të sigurta dhe më të sigurta për marinën amerikane dhe anijet tregtare.

Sulmi ajror pason një valë sulmesh kundër objektivave Houthi që kur SHBA dhe Britania e Madhe filluan t’i kryejnë ato më 12 janar.

Administrata e presidentit Joe Biden tha se sulmet ishin “mbrojtëse” në natyrë dhe kishin për qëllim të gërryejnë aftësinë e Houthis për të goditur anijet në Detin e Kuq, i cili është një nga rrugët detare më të përdorura në botë për dërgesat e naftës dhe karburantit.

Houthi-t kanë sulmuar anijet tregtare në Detin e Kuq dhe kanë paralajmëruar se do të sulmojnë të gjitha anijet e drejtuara nga Izraeli. Ata thanë se sulmet kanë për qëllim të mbështesin palestinezët ndërsa përballen me “agresionin dhe rrethimin” e Izraelit në Gaza.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin njoftoi muajin e kaluar krijimin e një misioni shumëkombësh, Operacioni “Prosperity Guardian”, për të kundërshtuar sulmet e Houthi.

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci