Të fundit

Konjufca: Anëtarësimi i Kosovës në KiE, domethënës në 75 vjetorin e saj

Delegacioni i Republikës së Kosovës, në krye me Kryetarin e Kuvendit, Glauk Konjufca, po vazhdon vizitën zyrtare në Këshillin e Evropës (KiE), në Strasburg të Francës.

Konjufca ka theksuar se anëtarësimi i Kosovës sivjet do të ishte një simbolikë domethënëse me rastin e 75-vjetorit të themelimit të kësaj organizate, shënimi i së cilës do të bëhet nën Presidencën e Lihtenshtajnit.

Në ditën e dytë të vizitës, ai dhe delegacioni i Kosovës kanë marrë pjesë në një seri takimesh të rëndësishme me përfaqësues të KiE-së. Këto takime kanë ofruar një platformë të vlefshme për të lobuar për anëtarësimin sa më të shpejtë të Kosovës në Këshillin e Evropës.

Një nga takimet kyçe të zhvilluara sot ishte me Presidentin e sapozgjedhur të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës (PACE), Theodoros Roussopoulos dhe Sekretaren e Përgjithshme të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës (APKiE), Despina Chatzivassiliou.

Gjatë takimit Konjufca shprehu falënderimin e tij për pritjen e ngrohtë dhe e uroi z.Roussopoulos për emërimin e tij. Ai shprehu urimet më të sinqerta për suksesin e tij në detyrën e Presidentit dhe theksoi dëshirën për bashkëpunim të ngushtë dhe të frytshëm në të ardhmen.

“Gjithashtu, Kryetari Konjufca dhe delegacioni i Kosovës përmendën të arriturat në reformën e drejtësisë, masat kundër korrupsionit dhe mbrojtjen e të drejtave të pakicave. Ata theksuan rëndësinë e përpjekjeve të vazhdueshme për të përmirësuar pavarësinë e sistemit gjyqësor, për të luftuar korrupsionin dhe për të promovuar përfshirjen dhe barazinë për të gjithë qytetarët e Kosovës”, thuhet në komunikatën e Kuvendit të Kosovës.

Ai u takua edhe me Davor Ivo Stier, Kryetar i ri i Grupit të Partisë Popullore Evropiane (EPP), me të cilin pati diskutime të frytshme për rëndësinë e integrimit të Kosovës në strukturat e KiE-së dhe kontributin e saj në stabilitetin dhe prosperitetin rajonal.

Po ashtu, kryetari i Kuvendit zhvilloi një takim me Azadeh Rojhan, raportuese për Kosovën në Komisionin për Çështje Ligjore dhe të Drejtat e Njeriut, si dhe Oleksiy Goncharenko, përfaqësues i Grupit të Konservatorëve Evropianë dhe Aleancës Demokratike. Në këto takime u shkëmbyen pikëpamjet për situatën ligjore dhe të të drejtave të njeriut në Kosovë dhe u theksua përkushtimi i institucioneve të vendit për përparimin e mëtejshëm.

Në vazhdim, Konjufca pati edhe një takim produktiv me delegacionin kombëtar të Italisë, duke theksuar rëndësinë e marrëdhënieve bilaterale dhe bashkëpunimit ndërmjet Kosovës dhe Italisë në kuadër të procesit të anëtarësimit në KiE.

Vizita zyrtare në Këshillin e Evropës u përmbyll me takimin me znj.Dominique Hasler, Ministre e Punëve të Jashtme, Arsimit dhe Sportit të Lihtenshtajnit dhe kryetare e Komitetit të Ministrave. Ky takim forcoi edhe më tej lidhjet ndërmjet Kosovës dhe Lihtenshtajnit dhe nënvizoi përkushtimin për bashkëpunim shumëpalësh në kuadër të KiE.

Kryetari Glauk Konjufca theksoi se anëtarësimi i Republikës së Kosovës sivjet do të ishte një simbolikë domethënëse me rastin e 75-vjetorit të themelimit të kësaj organizate, shënimi i së cilës do të bëhet nën Presidencën e Lihtenshtajnit.

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci