Të fundit

​Kurti kërkon heqjen e masave të BE-së, thotë se zgjedhjet në veri mund të mbahen muajt e ardhshëm

Kryeministri Albin Kurti, i kërkoi Bashkimit Evropian që të heqë kufizimet për financimin dhe pjesëmarrjen në bisedimet e vendosura ndaj Kosovës, duke akuzuar Brukselin për zbutjen e Serbisë në mes të tensioneve rajonale.

“Ne u kritikuam për dhunën në veri vitin e kaluar padrejtësisht dhe BE-ja vendosi masa kundër Kosovës. Nga ana tjetër, Serbia është duke u rreshtuar me Federatën Ruse në lidhje me agresionin në Ukrainë dhe nuk ka sanksione për Serbinë”, tha Kurti për Politico në një intervistë në margjinat e Forumit Ekonomik Botëror në Davos javën e kaluar.

BE goditi Kosovën me masa kufizuese verën e kaluar në përgjigje të një shpërthimi dhune të lidhur me votimin lokal në rajon.

Masat në fakt ndaluan disa takime të nivelit të lartë ndërmjet zyrtarëve të BE-së dhe Kosovës, ndaluan projektet e BE-së dhe frenuan rrjedhat e financimit për Kosovën. Ato ndoqën një vit më shumë tensione të përshkallëzuara midis Serbisë dhe Kosovës, të cilat ishin përfshirë në një luftë të përgjakshme më shumë se dy dekada më parë.

Vendimi i BE-së për të vendosur kufizime, të cilat pasqyronin veprime të ngjashme nga SHBA-ja, pasqyroi zhgënjimin në rritje me qeverinë Kurti për trajtimin e zgjedhjeve të diskutueshme në veriun e dominuar nga serbët. Popullsia serbe bojkotoi zgjedhjet, të cilat rezultuan në zgjedhjen e katër kryetarëve shqiptarë me një pjesëmarrje të vogël.

Në një lloj përparimi, Kosova dhe Serbia njohën zyrtarisht targat e automjeteve të njëra-tjetrës në fillim të këtij muaji – një burim i madh tensioni gjatë vitit të kaluar. BE e përshëndeti masën. Por nuk ishte e mjaftueshme që Brukseli të rimendonte kufizimet e tij ndaj Kosovës.

“BE-ja ka bërë kërkesa specifike për deskalim në Kosovë dhe ato i janë komunikuar qartë dhe në mënyrë të përsëritur palës kosovare”, tha një zëdhënës i agjencisë së politikës së jashtme të BE-së EEAS. “Këto masa janë të kthyeshme, por Kosova ende nuk i ka përmbushur plotësisht ato kërkesa”.

Kërkesat e BE-së përfshinin themelimin e një asociacioni të komunave me shumicë serbe së bashku me mbajtjen e zgjedhjeve të reja në veri.

Kurti tha për Politico se qeveria e tij është e përkushtuar që së shpejti të mbajë zgjedhje të reja në veri.

“Mund të jetë këtë vit – në muajt e ardhshëm,” tha ai, ndërsa shtoi se nënshkrimet nga të paktën 20 për qind e qytetarëve me të drejtë vote do të nevojiteshin për të nisur procedurën, një proces që është duke u zhvilluar.

Muajin e kaluar, disa vende evropiane i kërkuan shefit të BE-së Josep Borrell të heqë kufizimet politike dhe ekonomike kundër Kosovës, duke vënë në dukje gjithashtu rolin që Serbia kishte luajtur në sulmin terrorist në Banjska. Por BE-ja ende nuk ka lëvizur, me kontakte në minimum midis Brukselit dhe Prishtinës.

BE-ja është përmbajtur nga vendosja e masave kundër Serbisë, pavarësisht shqetësimeve të përhapura për zgjedhjet e muajit të kaluar në vend. Brukseli dënoi përfshirjen vendimtare të presidentit serb Aleksandar Vuçiq në votimin e 17 dhjetorit.

Kurti tha gjithashtu se Kosova dëshiron të anëtarësohet në NATO – edhe pse katër anëtare të Aleancës ende nuk e kanë njohur shtetin.

“Ne duam t’i bashkohemi NATO-s dhe momenti i parë historik do të ishte Partneriteti për Paqe”, tha Kurti, duke iu referuar një programi që lejon bashkëpunimin mes NATO-s dhe vendeve jo anëtare.

Qeveria e Kosovës ka rritur shpenzimet e mbrojtjes pjesërisht si përgjigje ndaj agresionit të shtuar serb, tha ai.

Kosova kohët e fundit bleu dronë Bayraktar nga Turqia dhe do të marrë raketa antitank Javelin nga SHBA. NATO dërgoi së fundmi 130 trupa shtesë për të përforcuar misionin e saj në Kosovë.

Video nga Paradoks

"Prej jashti s'keni pa": Fisnik Ismaili flet për Shpend Ahmetin e Përparim Ramën - "Goditjet i kanë ardhë nga VV"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci