Të fundit

Termokosi shkel Ligjin, kufizon konkurrencën në tenderin 2.4 milionë euro

Ndërmarrja publike “Termokos” ka hapur tenderin për ndërtimin e objektit të ri administrativ në vlerë të parashikuar të kontratës 2.2 milionë euro, duke kërkuar nga operatorët ekonomikë që të jenë të pajisur me certifikatën OHSAS 18001.

Sipas Demokraci Plus (D+), ky autoritet kontraktues ka refuzuar kërkesën e operatorëve ekonomikë për largimin e këtij kriteri, duke thënë se të gjitha kompanitë mund të pajisjen me këtë certifikatë.

“OHSAS 18001, ishte një standard britanik për sistemet e menaxhimit të shëndetit dhe sigurisë në punë, i cili ishte publikuar jashtë kornizës së Organizatës Ndërkombëtare për Standardizim (International Organization for Standardization)”, thuhet në komunikatën për media.

Tutje, bëhet e ditur se kjo certifikatë ishte e vlefshme deri në vitin 2018, kur u zëvendësua plotësisht me ISO 45001:2018.

“Kompanitë e certifikuara sipas OHSAS 18001, kishin kohë deri me 31 mars, 2021 të migronin në ISO 45001, datë pas së cilës këto certifikata nuk ishin më të vlefshme”, thuhet në komunikatën e D+.

“Përveç vendosjes së këtij kriteri, i cili ishte i pamundur të plotësohej, ‘Termokos’ shkurtoi afatin për dorëzimin e ofertave në 20 ditë. Nga 99 operatorë që shkarkuan Dosjen e Tenderit, tre dorëzuan oferta, teksa vetëm një u vlerësua se kishte plotësuar kriteret, ofertues me të cilin “Termokos” lidhi kontratë për 2.4 milionë euro, apo 233,753.60 euro më shumë se që ishte vlera e parashikuar”.

Video nga Paradoks

Projekt super i veçantë: Prezantohet Marigona Sun, lagjja më luksoze në Kosovë…

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci