Të fundit

Andriy Shevchenko zgjidhet kryetar i Federatës së Futbollit të Ukrainës

Ish-sulmuesi i Milanit dhe Chelseat, Andriy Shevchenko, u zgjodh unanimisht presidenti i ri i Federatës së Futbollit të Ukrainës.

Shevchenko fitoi postin e lakmuar si numri një i futbollit ukrainas pasi fitoi 93 nga 94 vota në kongresin e saj.

Ishte vet ish-sulmuesi i njohur i Milanit i cili kishte të drejtë të hidhte votën e 94-të si delegat, por nuk e bëri këtë.

Ai është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i Ukrainës me 48 gola në 111 ndeshje nga 1995 deri në 2012.

Si futbollist, Shevchenko fitoi Ligën e Kampionëve me Milanin në vitin 2003 dhe Topin e Artë vitin e ardhshëm.

Si president i UAF ai zëvendëson Andriy Pavelkon, i cili ishte në krye që nga viti 2015 dhe është anëtar i komitetit ekzekutiv të UEFA-s.

Pavelko do të përballet me gjyqin në Ukrainë në një mosmarrëveshje ligjore të gjatë mbi akuzat për përvetësim fondesh

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci