Të fundit

Zbulohet skema e mashtrimit tatimor rreth 2 miliardë euro në Itali

Policia financiare italiane njoftoi sot se shkatërroi një rrjet kriminal që akuzohet se ka mundësuar afro 2 miliardë euro evazion fiskal nga kompanitë italiane përmes përdorimit të bankierëve në hije kineze.

Guardia di Finanza (GdF) tha se sekuestroi 140 kompani, pezulloi aktivitetet dhe akuzoi 85 persona si pjesë e skemës së paligjshme. Shumica e të akuzuarve janë shtetas kinezë, tha policia.

“Hetimi u emërua ‘Fast and Clean’ për shkak të shpejtësisë me të cilën u kryen operacionet e paligjshme, duke garantuar pastrimin e parave përmes simulimit të transaksioneve tregtare, të cilat nuk kanë ndodhur kurrë,” tha GdF në një deklaratë.

“Mjetet e përdorura sigurojnë që sipërmarrësit e përfshirë, italianë dhe kinezë, të kenë menjëherë në dispozicion të ardhurat e mashtrimit tatimor.”

Hetimi, i cili shkaktoi arrestime dhe sekuestrime të kompanive në qytetet italiane, është i fundit në një sërë operacionesh që zbulojnë rolin e bankave të fshehta kineze në pastrimin e të ardhurave të paligjshme, duke përfshirë nga trafiku i drogës dhe aktivitete të tjera të grupeve të organizuara kriminale në Itali.

Një operacion policor në maj çoi në arrestimin e 130 anëtarëve të “Ndrangheta”, grupi i fuqishëm mafioz nga Kalabria, të cilët u akuzuan se paguanin dërgesat e kokainës nga Kolumbia me vlerë 22 milionë euro përmes agjentëve kinezë të parave në hije.

Sistemi shekullor që ata përdorën quhet “fei ch’ien”, ose “para fluturuese”, i cili u mundëson përdoruesve të transferojnë para nga një pikë në tjetrën bazuar në besim, ngjashëm me sistemin ‘hawala’ të përdorur në botën myslimane.

Hetimi i fundit pretendonte se kompanitë lëshonin fatura false që tregonin se në cilën llogari bankare duhej të paguante një shumë parash nga partneri kriminal në skemë.

Kompanitë po transferonin të njëjtën shumë parash në një llogari tjetër bankare në Kinë, me pretendimin se ishte për pagesën e importit të mallrave nga Kina, gjë që nuk ndodhi kurrë. Më pas, paratë u kthyen në Itali nga Kina përmes kanaleve bankare në hije.

Video nga Paradoks

"Prej jashti s'keni pa": Fisnik Ismaili flet për Shpend Ahmetin e Përparim Ramën - "Goditjet i kanë ardhë nga VV"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci