Të fundit

​Për herë të parë procedura e re kirurgjike VATS në sistemin publik

Klinika e Kirurgjisë Torakale ka nisur shërbimin e ri VATS në kirurgjinë torakale.

VATS është procedurë kirurgjike mini-invazive, e cila aktualisht është metoda që po zë vend kudo në intervenime pasi që siguron cilësi në ndërhyrjet operative.

Më herët pacientët janë dërguar jashtë vendit dhe kostoja për trajtim kishte shifrën 35 mijë euro, teksa tash e tutje ky shërbim do të kryhet në Kosovë.

Vlera e investimeve në aparaturën moderne është rreth 250.000 euro, teksa shpenzimet vjetore më herët për trajtimin jashtë vendit të pacientëve kanë qenë 700 mijë euro, njofton ministri i Shëndetësisë Arben Vitia në një postim në Facebook.

Video nga Paradoks

Ekskluzive: I kërkuar nga Interpoli për vr’asjen që tronditi Norvegjinë - misteri i njeriut që sillej në Ferizaj me katër identitete të rreme

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci