Të fundit

​GJND kërkon nga Izraeli të parandalojë gjenocidin në Gaza

Gjykata e lartë e OKB-së ka urdhëruar Izraelin të veprojë menjëherë për të parandaluar gjenocidin në Gaza, por nuk bëri thirrje për një armëpushim në enklavën e shkatërruar nga lufta.

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë tha se Izraeli duhet të marrë “të gjitha masat” për të “siguruar me efekt të menjëhershëm që ushtria e tij të mos kryejë asnjë akt” që mund të bie në kundërshtim me Konventën e Gjenocidit.

Në një vendim paraprak mbi akuzën e gjenocidit të ngritur nga Afrika e Jugut, trupi gjykues prej 17 gjyqtarësh i gjykatës nxori të premten gjashtë masa të tilla, duke urdhëruar Izraelin të ndërmarrë hapa për të kufizuar vdekjen dhe shkatërrimin e shkaktuar nga fushata e tij ushtarake, si dhe për të parandaluar dhe ndëshkuar nxitjen për gjenocid dhe të sigurojë ofrimin e ndihmës humanitare për Gazën.

“Izraeli duhet në përputhje me detyrimet e tij sipas Konventës së Gjenocidit, në lidhje me palestinezët në Gaza, të marrë të gjitha masat brenda fuqisë së tij për të parandaluar kryerjen e të gjitha akteve brenda objektit të nenit 2 të konventës, në veçanti, të një grupi të vrasjes së anëtarëve të grupit po u shkaktonte lëndime të rënda trupore ose mendore anëtarëve të grupit,” tha gjyqtarja Joan Donoghue ndërsa jepte vendimin e gjykatës. Vendimet e gjykatës janë të detyrueshme dhe nuk mund të apelohen, por ajo nuk ka asnjë mënyrë për t’i zbatuar ato. /CNN

Video nga Paradoks

Ekskluzive: I kërkuar nga Interpoli për vr’asjen që tronditi Norvegjinë - misteri i njeriut që sillej në Ferizaj me katër identitete të rreme

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci