Të fundit

Lordët qeverisë së tyre: Mbretëria e Bashkuar me aleatët t’iu bëjnë presion Kosovës e Serbisë për normalizim

Komiteti i Marrëdhënieve Ndërkombëtare dhe Mbrojtjes së Dhomës së Lordëve i ka dërguar një letër Sekretarit të Jashtëm, David Cameron, pas përfundimit të vizitës së shkurtër që Cameron ka zhvilluar në Ballkanin Perëndimor, shkruan Gazeta Express.

Nga Komiteti potencojnë se tensionet në Ballkanin Perëndimor janë përshkallëzuar së fundmi, duke përmendur përleshjet e dhunshme në veri të Kosovës dhe protesta në Serbi dhe gjithashtu retorikën e Millorad Dodikut në Bosnje e Hercegovinë që vë në rrezik paqen ndëretnike të fituar me shumë vështirësi përmes Dejtonit.

Në këtë letër thuhet se lufta e Rusisë në Ukrainë vazhdon të ndikojë në sigurinë evropiane dhe kjo ka pasoja edhe për vendet e Ballkanit Perëndimor, shkruan Express.

“Ne jemi veçanërisht të shqetësuar për shkallën dhe natyrën e fushatave dezinformuese ruse. Dëgjuam gjithashtu se përpjekjet për të trajtuar korrupsionin, për të integruar sundimin e ligjit, për të garantuar lirinë e shtypit dhe për të mbrojtur të drejtat e të kthyerve janë përkeqësuar”, thuhet në këtë shkresë.

Duke parë gjithë këto zhvillime që nisin me Kosovën dhe përfundojnë tek Bosnja, Komiteti për Marrëdhënie Ndërkombëtare dhe Mbrojtje së Dhomës së Lordëve.

Rekomandimet kryesore për Qeverinë e Mbretërisë së Bashkuar përfshijnë:

Vazhdoni t’i bëni presion lidershipit të Serbisë dhe Kosovës për të zbatuar zotimet e përcaktuara në marrëveshjet e Brukselit dhe Ohrit, për të cilat të dyja palët kanë rënë dakord verbalisht. Është jetike që Mbretëria e Bashkuar, me aleatët e saj në BE dhe Quint (SHBA, MB, Franca, Gjermania dhe Italia), të mbajë presion të koordinuar dhe të balancuar diplomatik për të inkurajuar të dyja palët për të normalizuar marrëdhëniet.

Rivlerësoni mundësinë e ribashkimit në Operacionin Althea, misioni paqeruajtës i udhëhequr nga BE në Bosnje dhe Hercegovinë. Vendimi i Mbretërisë së Bashkuar për të mos marrë pjesë, në një kohë të tensioneve të shtuara rajonale dhe të brendshme, mund të interpretohet si një ulje e angazhimit të Mbretërisë së Bashkuar në rajon dhe mund të ketë një ndikim të dëmshëm në ndikimin e MB.

Sigurimi i fondeve për krijimin e një Shërbimi Shqiptar të BBC-së ekuivalent me dispozitën serbe të BBC-së, që do të ndihmonte për të luftuar përhapjen e dezinformatave në rajon.

Të përdoren instrumente financimi afatgjata për programet e zhvillimit në rajon. Kjo do të ndihmonte në sigurimin e parashikueshmërisë për ata që ofrojnë programe dhe do t’i ndihmonte ata të planifikonin për një afat më të gjatë.

Promovimi i rritjes ekonomike dhe lufta kundër korrupsionit. Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar duhet të thellojë lidhjet e saj ekonomike me rajonin për të nxitur rritjen afatgjatë dhe të plotësojë përpjekjet e BE-së për të stabilizuar rajonin dhe për ta integruar atë me institucionet euroatlantike. Ajo duhet të bashkërendojë sanksionet dhe programet kundër korrupsionit me partnerët e saj ndërkombëtarë për të rrëzuar kleptokracinë.

Duke komentuar këtë shkresë, kryetari i Komitetit të Marrëdhënieve Ndërkombëtare dhe Mbrojtjes ka thënë se “Është në interesin e Mbretërisë së Bashkuar të promovojë paqen, prosperitetin dhe stabilitetin në Ballkanin Perëndimor. Ne i bëjmë thirrje qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar të rishikojë qasjen e saj ndaj rajonit në dritën e përshkallëzimit shqetësues të dhunës në veri të Kosovës dhe retorikës secesioniste nga udhëheqja e Republikës Srpska në Bosnje dhe Hercegovinë”

“Mbretëria e Bashkuar duhet të punojë ngushtë me BE-në dhe vendet e tjera të Kuintit (Itali, Gjermani, Francë dhe SHBA) për të inkurajuar normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Serbisë dhe Kosovës dhe t’i bëjë të qartë Presidentit Dodik se veprimet e tij në Bosnje dhe Hercegovinë janë e papranueshme”, ka potencuar ai.

“Ne gjithashtu i bëjmë thirrje qeverisë që të rivlerësojë mundësinë e ribashkimit në Operacionin Althea, misioni paqeruajtës i udhëhequr nga BE-ja në Bosnje dhe Hercegovinë. Kjo do të dërgonte një sinjal të fortë të përkushtimit të qëndrueshëm të Mbretërisë së Bashkuar për stabilitetin në rajon”.

Video nga Paradoks

Intervistë ekskluzive: Valdet Zekaj rrëfen në detaje ngjarjen e Kumanovës

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci