Të fundit

​Greqia do të blejë avionë F-35 nga SHBA-ja

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis foli të shtunën për arritjen e marrëdhënieve strategjike greko-amerikane dhe mbrojtjen e Greqisë përmes rritjes së fuqisë mbrojtëse në tokë, det dhe ajër, pa ngarkuar taksapaguesit grekë, pas letrës që mori nga sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken për marrjen e deri në 40 avionëve luftarakë F-35 të gjeneratës së pesë, si dhe fregata, tanke dhe materiale të tjera mbrojtëse.

“Ky zhvillim justifikon diplomacinë aktive dhe të besueshme që po ndjekim kudo në vitet e fundit”, tha ai.

Mitsotakis tha gjithashtu se “sot është një ditë shumë e rëndësishme për mbrojtjen kombëtare dhe për diplomacinë greke, sepse për shkak të letrës që mora nga Sekretari i Shtetit Amerikan, thellësia strategjike e marrëdhënieve greko-amerikane është evidentuar dhe vulosur… është rezultat i një përpjekjeje metodike, të heshtur dhe të gjatë që kombinoi qëndrueshmërinë e aleancës së Greqisë në frontet ndërkombëtare me promovimin e interesave të saj kombëtare.

“Në një periudhë pasigurie, vendi ynë rikonfirmon se qëndron me seriozitet dhe pjekuri gjeopolitike në hartën ndërkombëtare, ndërsa në të njëjtën kohë u shërben të drejtave të tij kombëtare me mburojën e mbrojtjes së tij. Në rrugën e stabilitetit dhe paqes gjithmonë me krenari dhe besimi kombëtar”, përfundoi ai.

Ndryshe, më 27 shtator 2022, u përfunduan procedurat e njoftimit të Kongresit për 30 milionë dollarë ndihmë grant për financimin e huaj ushtarak (FMF) për blerjet e mbrojtjes për Greqinë për të inkurajuar mbështetjen kritike për Ukrainën; dhe më 24 tetor 2023, Shtetet e Bashkuara akorduan një ndihmë shtesë prej 30 milionë dollarësh në FMF për Greqinë për të inkurajuar donacione të mëtejshme.

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci