Të fundit

Gazetarit amerikan të akuzuar për spiunazh në Rusi i vazhdohet paraburgimi

Një gjykatë në Moskë e ka zgjatur deri në fund të marsit paraburgimin për gazetarin e Wall Street Journal, Evan Gershkovich, i arrestuar për spiunazh, që do të thotë se gazetari do të kalojë të paktën një vit pas hekurave në Rusi.

Konsulli i Përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara Stuart Wilson mori pjesë në seancën dëgjimore në Gjykatën e Qarkut Lefortovo, e cila u zhvillua me dyer të mbyllura, sepse autoritetet thonë se detajet e çështjes penale kundër gazetarit amerikan janë të klasifikuara, shkruan Euronews.

Në një video të shpërndarë nga agjencia shtetërore e lajmeve Ria Novosti, Gershkovich u shfaq duke dëgjuar vendimin, duke qëndruar në një kafaz gjykate i veshur me kapuç dhe xhinse blu të lehta. Ai u fotografua pak kohë më vonë duke ecur drejt një furgoni burgu për t’u larguar nga gjykata.

Gershkovich, 32 vjeç, u arrestua në mars ndërsa ishte në një udhëtim për të raportuar në qytetin rus të Yekaterinburg, rreth 2,000 kilometra në lindje të Moskës.

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci