Të fundit

​Ministria e Mbrojtjes tregon prioritetet për vitin 2024

Ministria e Mbrojtjes e Kosovës ka bërë të ditura prioritetet e saj për vitin aktual.

Në një postim në Facebook të kësaj ministrie thuhet zhvillimi i burimeve njerëzore, logjistike, infrastrukturore, kapaciteteve të inteligjencës dhe vazhdimi i blerjeve strategjike sipas konceptit shtet me shtet dhe shtet me prodhues janë në mesin e prioriteteve të parapara për 2024.

Po ashtu, përmendet edhe ristrukturimi i Ministrisë së Mbrojtjes, ku pas miratimit të Ligjit për Agjencinë për Inteligjencë dhe Siguri të Mbrojtjes do të bëhet hartimi i akteve nënligjore dhe dokumenteve të tjera përcjellëse për funksionalizimin e agjencisë, si dhe hartimi i Ligjit për Komponentin Rezervë bazuar në Draft-Koncept Dokumentin për Komponentin Rezervë të Forcës së Sigurisë së Kosovës.

Investimi në sisteme moderne të armatimit është prioritet tjetër që përmendet nga Ministria e Mbrojtjes, përfshirë edhe hartimin e Strategjisë për Zhvillimin e Industrisë së Mbrojtjes së Kosovës, zhvillimin e kapaciteteve të mirëmbajtjes, zgjerimin e infrastrukturës dhe krijimin e Qendrës shtetërore trajnuese për siguri kibernetike.

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci