Të fundit

​Mediat britanike: SHBA planifikon të zhvendosë armë bërthamore në Britani

Mes thirrjeve për të rritur përgatitjet për një luftë të mundshme midis Rusisë dhe forcave të NATO-s, thuhet se SHBA po planifikon të zhvendosë armët bërthamore në Britaninë e Madhe për herë të parë që nga viti 2008, raporton Sky News.

Ministria e Mbrojtjes britanike tha se as nuk do ta konfirmonte dhe as nuk do ta mohonte raportin.

SHBA thuhet se po planifikon të zhvendosë koka bërthamore në Mbretërinë e Bashkuar në përgjigje të kërcënimit në rritje nga Rusia.

Figura të larta në të dy anët e Atlantikut kanë bërë thirrje që përgatitjet të rriten në rast të një lufte të mundshme midis forcave të NATO-s dhe Rusisë.

Për të përforcuar aleancën, gazeta britanike Telegraph raporton se dokumentet e Pentagonit zbulojnë se armët bërthamore do të vendosen në bazën RAF Lakenheath në Suffolk. Thuhet se ato janë tri herë më të forta se bomba e Hiroshimës.

Duke iu përgjigjur raportit, një zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar tha: “Mbetet një politikë e kahershme e Mbretërisë së Bashkuar dhe NATO-s që të mos konfirmojnë apo mohojnë praninë e armëve bërthamore në një vend të caktuar.”

Raketat bërthamore amerikane u mbajtën për herë të fundit në Mbretërinë e Bashkuar në vitin 2008, kur ato u hoqën pasi kërcënimi i Luftës së Ftohtë nga Rusia ishte zvogëluar.

Armët bërthamore që mund të vendosen në bazë besohet të jenë bomba graviteti B61-12, të cilat mund të vendosen nga avionët luftarakë.

Është pjesë e një programi të NATO-s për “zhvillimin dhe përmirësimin e vendeve bërthamore” në vazhdën e pushtimit rus të Ukrainës, transmeton Telegraph.

Në fillim të kësaj jave, gjenerali Patrick Sanders, kreu në largim i Ushtrisë Britanike, tha se radhët e saj prej 74.000 trupash duhet të forcohen nga të paktën 45.000 rezervistë dhe qytetarë.

Gjenerali Richard Sherriff, ish-zëvendës komandanti suprem i aleatëve të NATO-s, tha për Sky News se buxheti i mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar nuk është mjaft i madh për të zgjeruar vetëm forcat e armatosura.

Ai shtoi se është koha për të “menduar të pa mendueshmen” dhe për të konsideruar futjen e rekrutimit për të përgatitur vendin për një luftë të mundshme tokësore.

“Unë mendoj se duhet të shkojmë më tej dhe të shikojmë me kujdes rekrutimin”, tha ai.

Por Downing Street u zhvendos për të përjashtuar çdo plan për rekrutim, duke thënë se shërbimi i ushtrisë do të mbetet vullnetar.

Carlos Del Toro, sekretari i marinës amerikane, i ka kërkuar Mbretërisë së Bashkuar të “rivlerësojë” madhësinë e forcave të saj të armatosura duke pasur parasysh “kërcënimet që ekzistojnë sot”.

Downing Street mbrojti shpenzimet e qeverisë për mbrojtjen, duke thënë se Britania ka qenë “partneri i zgjedhur” i Uashingtonit në sulmet e saj kundër rebelëve Houthi në Detin e Kuq për shkak të “fuqisë së saj ushtarake”.

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci