Të fundit

​10-vjeçari blen dron për ushtarët e Ukrainës me para nga shitja e farave

Një vullnetar dhjetë vjeçar nga rajoni Vinnytsia, Svyatoslav, bleu një dron FPV për Forcat e Armatosura të Ukrainës me fondet nga shitja e farave të luleve dhe perimeve që kishte mbledhur vetë.

Gjyshja e tij Inna Suvertok ka raportuar këtë në Facebook, transmeton Ukrinform.

“Ne e kemi bërë dhe po vazhdojmë. Svyatik ka në duar një dron FPV, i cili do t’u dorëzohet ushtarëve tanë në ditët në vijim”, ka shkruar ajo.

Sipas saj, Svyatoslav nuk do të ndalet me kaq. Ai gjithashtu ka fara domatesh, specash, të cilat i përdori për të blerë dronin e tij të parë për ushtrinë. Tani e tutje, djali do t’u ofrojë atyre që duan të ndihmojnë mbrojtësit të blejnë fara prej tij.

Svyatoslav Verbytskyi jeton me familjen e tij në Tyvriv, në rajonin Vinnytsia. Ai është përfshirë në projektet bamirëse dhe vullnetare të familjes së tij që kur ishte tetë vjeç. Përveç dronit, tashmë ka fituar, mbledhur dhe dhuruar rreth 30 mijë UAH (valuta hryvnia e Ukrainës) ose 730 euro për të mbështetur forcat ukrainase.

Video nga Paradoks

Ekskluzive: I kërkuar nga Interpoli për vr’asjen që tronditi Norvegjinë - misteri i njeriut që sillej në Ferizaj me katër identitete të rreme

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci