Të fundit

IDF-ja pretendon se objektet e agjencisë së OKB-së janë përdorur për “qëllime terroriste”

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit pretenduan se objektet e agjencisë kryesore të ndihmës së Kombeve të Bashkuara në Gaza u përdorën për “qëllime terroriste” në një deklaratë për CNN të shtunën.

Gjatë një hetimi për sulmet vdekjeprurëse të 7 tetorit 2023 të Hamasit, hetuesit gjetën prova që “inkriminonin disa punonjës të UNRWA-s për përfshirjen e tyre të dyshuar në masakër, së bashku me prova që tregojnë përdorimin e objekteve të UNRWA-s për qëllime terroriste”, tha IDF-ja.

Të premten, Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Ndihmën dhe Punën për Refugjatët Palestinë në Lindjen e Afërt tha se po përfundonte menjëherë kontratat e punonjësve që Izraeli kishte akuzuar si të përfshirë në sulmet e Hamasit.

OKB thotë se po kryen një hetim për këtë çështje, ndërsa ShBA dhe një listë në rritje e vendeve të tjera kanë pezulluar fondet e tyre për agjencinë.

Ndërsa UNRWA i tha CNN në një deklaratë, “Ne nuk kemi më shumë informacion për këtë në këtë fazë”, dhe se organi i brendshëm mbikëqyrës i OKB-së ishte duke i shqyrtuar të gjitha akuzat si pjesë e hetimit të tij.

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci